اینستاگرام، یکی از پرطرفدارترین پلتفرم‌ها برای تولید و انتشار محتواهای تصویری است. این محتواها می‌توانند در موضوعات مختلف به صورت عکس یا ویدئو تولید شوند و در دسترس مخاطبان قرار بگیرند. این محتواها، باید بر اساس استانداردهای خاصی تدوین شوند تا علاوه بر پذیرش اینستاگرام، بتوانند پیام خود را به درستی به مخاطب برسانند. یکی از مهم‌ترین اصول در این زمینه، سایز محتوا در اینستاگرام است.

اندازه محتواهای این پلتفرم، پیرو استاندارهای خاصی است که در صورت عدم رعایت آن‌ها، در بارگذاری و نمایش محتوای خود دچار مشکل خواهید شد. سایز استوری، پست و ریلز در اینستاگرام، با آپدیت‌های جدید این پلتفرم، به روزرسانی می‌شوند. اگر شما هم دوست دارید عکس‌ها و ویدئوهای خود را به بهترین نحو در این شبکه اجتماعی به نمایش درآورید، تا انتها با ما همراه باشید.

استاندارد سایز محتوای اینستاگرام

در اینستاگرام، چندین نوع محتوای مختلف وجود دارد. برخی از این محتواها به صورت استوری هستند؛ تصاویر و ویدئوهای این بخش تا ۲۴ ساعت در دسترس مخاطبان قرار دارند. محتواهای دیگری که در اینستاگرام برای انتقال مفاهیم از آن استفاده می‌شود، پست‌ها هستند. این محتواها محدودیت زمانی ندارند و تا وقتی که صاحب صفحه آن‌ها را حذف نکند، در دسترس خواهند بود.

برخی دیگر از انواع محتوا در اینستاگرام، مانند Reels به محتواهای ویدئویی اختصاص دارند. این نوع محتواها، مانند پست‌ها به صورت دائمی در صفحه باقی می‌مانند. استوری، ریلز و آی جی تی وی در سایز تمام صفحه نمایش داده می‌شوند، ولی پست‌ها سایز متفاوتی دارند.

۱- سایز استوری اینستاگرام

استوری‌ها، به صورت تمام صفحه در سایز ۱۰۸۰*۱۹۲۰ پیکسل به کاربران نمایش داده می‌شوند. بهتر است محتواهای این بخش را به گونه‌ای طراحی کنید که از تمام فضای صفحه به بهترین نحو استفاده شده باشد. البته این به آن معنا نیست که تمام صفحه را پر از متن و عکس کنید! توجه داشته باشید که مخاطب برای درک بهتر محتوای شما نیاز به فضای خالی دارد.

سایز محتوا در اینستاگرام

نسبت تصاویر در این بخش باید ۹:۱۶ باشد؛ به این معنا که تصویر حالت مستطیل عمودی خواهد داشت. از نظر حجم، محتواهای این بخش در حالت عکس، باید حداکثر ۴۰ مگابایت و در حالت ویدئو، باید نهایتا ۴ گیگابایت باشند، در غیر این صورت هنگام بارگذاری دچار مشکل خواهید شد. سعی کنید نسبت ابعاد تصویر را بالاتر از مقدار گفته شده در نظر بگیرید تا با مشکل افت کیفیت ناشی از بزرگ‌نمایی مواجه نشوید.

۲- سایز پست اینستاگرام

پست‌های اینستاگرام در سایزهای مختلفی انتشار می‌یابند. در نسخه‌های قدیمی تنها امکان انتشار پست‌های مربعی وجود داشت، اما در نسخه جدید این برنامه می‌توانید پست‌های مستطیلی به شکل افقی و عمودی هم منتشر کنید. پست‌ها می‌توانند در اندازه‌های زیر تولید شوند:

سایز پست مربعی (استاندارد)

سایز پست‌های اینستاگرام به صورت معمول، ۱۰۸۰*۱۰۸۰ پیکسل و نسبت ابعاد تصویر ۱:۱ است. این پست‌ها حالت مربعی دارند و بیشتر برای انتشار عکس مناسب هستند.

سایز پست اینستاگرام

مهم‌ترین مزیت این پست‌ها این است که در حالت پیش‌نمایش هم به صورت کامل به نمایش درمی‌آیند و محتوای آن‌ها کاملا مشخص است. به همین دلیل بهتر است از این ابعاد برای طراحی کاور استفاده کنید. اگر می‌خواهید محتوایتان کم‌حجم‌تر و سبک‌تر باشد، می‌توانید ابعاد را تا ۳۲۰*۳۲۰ هم کاهش دهید. توجه داشته باشید که کمتر شدن نسبت ابعاد، می‌تواند باعث کاهش حجم تصویر شود.

سایز پست مستطیلی (افقی)

یکی دیگر از سایزهای پست اینستاگرام که می‌تواند برای انتشار عکس و ویدئو استفاده شود، سایز ۱۰۸۰*۶۰۸ است. نسبت ابعاد در این حالت ۱.۹۱:۱ است و تصویر حالت مستطیلی دارد.

سایز پست مستطیل افقی

در این سایز، قسمت بالا و پایین تصویر در حالت پیش‌نمایش حاشیه سفید خواهد داشت. این نوع محتوا نیز در حالت پیش‌نمایش به صورت کامل نمایش داده می‌شود. می‌توانید ارتفاع تصویر(۶۰۸) را در این حالت کمی کاهش یا افزایش دهید. با این حال، سعی کنید عرض آن را در اندازه ۱۰۸۰ نگه دارید تا با افت کیفیت مواجه نشوید.

سایز پست مستطیلی (عمودی)

محتواهای این سایز که به Portrait مشهور هستند، در ابعاد ۱۰۸۰*۱۳۵۰ پیکسل و با نسبت ابعاد ۴:۵ تولید می‌شوند.

در این سایز باید توجه داشته باشید که قسمت کاور، در حالت پیش نمایش به صورت کامل مشخص نیست. به همین علت باید کاور پست‌هایی که با این سایز تولید می‌شوند را کمی کوچک‌تر در نظر بگیرید. راه دیگری که برای طراحی کاور این پست‌ها وجود دارد، این است که بخش‌های مهم محتوا را در قسمت‌های مرکزی قرار دهید. همچنین می‌توانید یک کادر به ابعاد ۱۰۸۰*۱۰۸۰ پیکسل در میان کادر اصلی رسم کنید و کاور را روی آن طراحی کنید.

۳- سایز ریلز و لایو اینستاگرام

محتواهای ویدئویی اینستاگرام مانند Reels و لایو، به صورت تمام صفحه در این پلتفرم نمایش داده می‌شوند. در صورتی که محتوای شما، ابعادی کوچک‌تر از ۱۰۸۰*۱۹۲۰ پیکسل داشته باشد، حاشیه‌های تصویر خالی خواهند ماند. بهتر است در این نوع محتواها برای جذابیت بیشتر از تمام صفحه استفاده کنید، با این حال اگر قرار است به ویدئوی خود زیرنویس یا متن اضافه کنید، تصویر اصلی را کمی کوچک‌تر در نظر بگیرید تا متن شما خواناتر شود. نسبت ابعاد در این نوع محتوا نیز ۹:۱۶ است و برای حفظ کیفیت، حتما باید رعایت شود.

۴- سایز کاور هایلایت و پروفایل در اینستا

یکی از بخش‌های چالش برانگیز اینستاگرام برای نمایش تصویر، پروفایل و کاور هایلایت است. تصاویر این بخش‌ها، کادر دایره‌ای شکل دارند و در برخی موارد، تصویری که انتخاب می‌کنید با محتوای این بخش انطباق پیدا نمی‌کند.

برای تصویر این بخش‌ها، یک قاب دایره‌ای به قطر ۱۵۰ پیکسل در نظر بگیرید. سعی کنید تصویر را به گونه‌ای تنظیم کنید که کمی از حاشیه‌ها فاصله داشته باشد تا بهتر به نظر برسد. استفاده از تصاویر مربعی با نسبت ابعاد ۱:۱ نیز در بیشتر مواقع برای پروفایل و کاور هایلایت مناسب خواهد بود.

۵- اندازه پیش نمایش محتوای اینستاگرام

شاید خیلی از افراد تنها به اصل محتوا توجه داشته باشند، اما بهتر است بدانید که پیش‌نمایش پست‌ها در میزان بازدید آن‌ها بسیار موثر است. تیتری که می‌نویسید و تصویری که انتخاب می‌کنید، می‌تواند در جذب یا دفع مخاطب بسیار موثر باشد. از آن‌جایی که پیش‌نمایش پست‌ها، به شکل مربع و با نسبت ابعاد ۱:۱ نمایش داده می‌شود، بهتر است این موضوع را در ساخت کاور در نظر بگیرید. خوب است بدانید که محتواهای Reels، در قسمت پیش نمایش بخش اکسپلور اینستا با نسبت ۹:۱۶ به نمایش در می‌آیند و به همین دلیل، ساخت کاور مربعی برای آن‌ها ضرورت ندارد.

سایز محتوا در اینستاگرام چه اهمیتی دارد؟

اصلا چرا باید درباره سایز محتوا در اینستاگرام اطلاعات کسب کنیم؟ این اندازه‌ها، چه کمکی به ما خواهند کرد؟ اگر جزو کسانی هستید که در این شبکه اجتماعی، تنها به عنوان تماشاگر حضور دارید، این اطلاعات چندان به دردتان نخواهد خورد. آشنایی با سایز پست، استوری و ریلز در اینستاگرام، برای کسانی اهمیت دارد که می‌خواهند محتواهای موثر و جذاب تولید کنند. با دانستن سایزهای استاندارد محتوا در این شبکه اجتماعی می‌توانید چند چالش اساسی را حل کنید:

  • وقتی محتواها بر اساس سایز استاندارد تولید نشوند، به صورت کامل دیده نخواهند شد. در فضای دیجیتال، کمترین مقادیر هم می‌توانند روی نمایش بهتر محتوا موثر باشند. محتوایی که بیش از حد کوچک یا بزرگ باشد، تاثیر خوبی روی دید مخاطبان نمی‌گذارد.
  • با فهمیدن سایز محتوا، می‌توانید هنگام چیدن المان‌های تصویری در کنار یکدیگر، بهتر تصمیم بگیرید. در واقع وقتی یک چارچوب مشخص برای خود تعیین می‌کنید، نظم بیشتری به محتواها خواهید بخشید.
  • استفاده از سایزهای استاندارد، مشکل بالا رفتن بیش از حد حجم فایل‌های تصویری را تا حد زیادی حل خواهد کرد. وقتی ابعاد تصویر یا ویدئو، پیرو اندازه‌های از پیش تعیین شده باشد، کمتر در بارگذاری فایل دچار مشکل می‌شوید.

اگر شما هم با چالش‌های بالا در تولید محتوا برای اینستاگرام مواجه شده‌اید، می‌توانید با رعایت سایز استاندارد استوری، پست و ریلز تا حد زیادی این مشکلات را حل کنید. به عنوان مثال، با دانستن سایز حالت پیش‌نمایش، می‌توانید کاور پست را به گونه‌ای طراحی کنید که توجه مخاطب را بهتر به خود جلب کند و در ادامه، باقی محتوا را بر اساس سایزهای اصلی تولید کنید.

برنامه ساخت محتوای اینستا با سایز استاندارد

پس از آشنایی با سایز محتوا در اینستاگرام، دغدغه مهمی که ممکن است پیش بیاید این است که چگونه تصاویر و ویدئوهای خود را با این ابعاد مطابقت دهیم؟ طبیعتا ممکن است برخی محتواهای ما با این اندازه‌ها انطباق کامل نداشته باشند. حتی کمی کوچک‌تر یا بزرگ‌تر بودن تصویر در مقایسه با اندازه‌های استاندارد، ممکن است موجب نمایش ناقص یا بی‌کیفیت محتوای شما شود. به همین دلیل، اگر به هر دلیلی تصاویر شما با این اندازه‌ها هماهنگ نشد، از اپلیکیشن‌های زیر برای ساخت پست، استوری و ریلز اینستاگرام با ابعاد استاندارد استفاده کنید:

۱- برنامه Inshot

اینشات یک اپلیکیشن تدوین ویدئو در گوشی همراه است که با سیستم عامل اندروید و IOS هماهنگی دارد. این برنامه انتخاب خوبی برای ساخت محتواهای ویدئویی در اینستاگرام است. در اینشات می‌توانید سایز محتوای موردنظر خود را انتخاب کنید و سپس، المان‌ها و تصاویر را در قالب انتخاب شده قرار دهید.

به عنوان مثال اگر Instagram Post را انتخاب کنید، یک کادر مربعی برایتان باز می‌شود که می‌توانید محتوای خود را در آن قرار دهید. توجه داشته باشید که اگر فایل تصویری شما از قبل ثبت شده باشد، ممکن است نیاز به برش یا کوچک کردن آن داشته باشید. در نهایت بهتر است بدانید که اینشات علاوه بر ارائه سایزهای استاندارد، می‌تواند در افزودن متن، افکت و استیکر به تصویر هم به شما کمک کند.

دانلود برنامه اینشات

۲- برنامه Canva

اگر محتواهای شما حالت عکس یا GIF دارند، می‌توانید از برنامه کانوا برای ساخت آن‌ها استفاده کنید. این برنامه، سایز محتوای اینستاگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی را در اختیار شما قرار می‌دهد. با استفاده از Canva می‌توانید محتواهایی بسازید که کاملا با اندازه محتوا در اینستاگرام مطابقت دارند. این برنامه می‌تواند برای ساخت پست و استوری با تصاویر واقعی یا گرافیکی مناسب باشد. یکی از مزایای کانوا این است که نیازی به نصب روی دستگاه خاصی ندارد و می‌توان تحت وب از آن استفاده کرد.

برنامه Canva برای تولید استوری

نتیجه‌گیری

اینستاگرام، پلتفرمی محتوا محور است که افراد در آن، با انتشار تصویر و ویدئو به جذب مخاطبان خاص خود می‌پردازند. اگر شما هم جزو افرادی هستید که دوست دارید در این زمینه فعالیت داشته باشید، بهتر است بدانید که محتوای اینستاگرامی، پیرو اصول خاصی است. سایز محتوا در اینستاگرام یکی از موارد مهم برای تولید عکس و ویدئو جهت انتشار در این پلتفرم است.

اگر محتواهای شما با سایز استوری، پست و ریلز مطابقت نداشته باشد، نمی‌توانید آنگونه که باید روی مخاطب خود اثرگذار باشید. به همین دلیل، بهتر است ابعادی که در این مقاله ذکر کردیم را به دقت به ذهن بسپارید و با استفاده از برنامه‌های معرفی شده، به تولید محتوای استاندارد در اینستاگرام بپردازید.

درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر