هنگام گشت زدن در اینستاگرام، به ندرت پیش می‌آید که به صفحه اکسپلور خود سر نزنید. در این صفحه، به تناسب فعالیت و علاقمندی‌های شما، پست‌های متفاوتی نمایش داده می‌شود. به عنوان مثال اگر بیشتر پیج‌های طراحی را دنبال کنید، پست‌هایی با محتوای نقاشی و طراحی را لایک کنید و بیشتر با چنین صفحاتی تعامل داشته باشید، در صفحه اکسپلور هم چنین محتواهایی را خواهید دید.

گاهی ممکن است از محتوای موجود در اکسپلور خسته شوید. در این شرایط پاک کردن اکسپلور اینستاگرام، می‌تواند باعث نمایش پست‌های جدیدتر و جذاب‌تر در این صفحه شود.

هرچه در صفحه اکسپلور، بیشتر روی یک نوع محتوا کلیک کنید، اینستاگرام آن را جزو علاقمندی‌های شما تشخیص می‌دهد و پست‌های مشابه را به شما نمایش می‌دهد. با ریست کردن صفحه اکسپلور می‌توانید محتواهای موجود در این صفحه را از نو بچینید و پست‌های جدیدی را مشاهده کنید. همچنین ممکن است گاهی اینستا، در تشخیص علاقمندی‌های شما دچار خطا شود، در این شرایط هم با روش‌های پاک کردن اکسپلور، می‌توانید مشکل خود را حل کنید.

روش‌های ریست اکسپلور اینستاگرام

راه‌های زیادی برای چینش مجدد محتوا در صفحه سرچ اینستاگرام وجود دارد. اصلاح نوع فعالیت، حذف سابقه جستجو و اعلام عدم علاقمندی به برخی محتواها می‌تواند در اصلاح پست‌های موجود در صفحه اکسپلور موثر باشد. از سه روش زیر می‌توانید برای ریست کردن اکسپلور اینستاگرام و تغییر محتوای این بخش اقدام کنید:

۱- پاک کردن سابقه جستجوی اینستاگرام

یکی از ساده‌ترین و سریع‌ترین راه‌ها برای اینکه محتوای جدیدی در صفحه اکسپلور ببینید، این است که سابقه جستجوهای خود را در این پلتفرم پاک کنید. با این کار، تا حد زیادی می‌توانید روی الگوی نمایش پست‌ها در اکسپلور اثرگذار باشید. برای این کار باید ابتدا وارد اکانت خود شوید و به صفحه اصلی اکانت یا همان Profile خود بروید. از این قسمت، روی قسمت بالا، سمت راست بزنید تا گزینه‌های مربوط به تنظیمات را ببینید.

پاک کردن سابقه جستجو

از گزینه‌های باز شده، روی گزینه Settings بزنید و وارد تنظیمات اکانت خود شوید. در این مرحله، از صفحه باز شده گزینه Security را انتخاب کنید. سپس، در صفحه بعدی، اطلاعات مربوط به امنیت صفحه به شما نمایش داده می‌شود. در این قسمت، گزینه Search History را انتخاب کنید تا سوابق جستجوهای خود را ببینید. از این بخش می‌توانید تمامی سوابق قبلی را حذف کنید تا محتواهای جدیدی را در صفحه سرچ ببینید. در نهایت، به بخش اکسپلور بروید و صفحه را یکبار Refresh  کنید تا محتواهای جدید به نمایش درآیند.

۲- گزارش Not interested در اکسپلور

همیشه در صفحه اکسپلور اینستاگرام، محتواهایی وجود دارند که شما به آن‌ها علاقه ندارید. دلیل این موضوع آن است که مخاطبان شما به این محتواها علاقه نشان داده‌اند یا اینستاگرام، به دلیل کاربرد نادرست هشتگ‌ها در تشخیص علایق شما اشتباه کرده است. در این شرایط، لازم است هر پستی که دوست ندارید را به اینستاگرام گزارش دهید تا دیگر آن را به شما نمایش ندهد. در نسخه‌های قدیمی اینستاگرام، باید برای پاک کردن اکسپلور از چنین پست‌هایی، آن‌ها را بلاک یا ریپورت می‌کردید، اما در نسخه جدید این برنامه، گزینه Not Interested می‌تواند به شما کمک کند.

برای گزارش پست‌هایی که مورد علاقه شما نیستند، ابتدا روی آن پست بروید. سپس، سه نقطه بالای صفحه را بزنید تا گزینه‌های مربوط به پست مورد نظرتان را مشاهده کنید.

مدیریت پست‌های اکسپلور اینستاگرام

از این قسمت، گزینه Not interested یا علاقه‌ای ندارم(در نسخه‌های فارسی) را انتخاب کنید. با انجام این کار، اینستاگرام می‌فهمد که این نوع محتوا مورد علاقه شما نیست و دیگر موارد مشابه را نمایش نخواهد داد.

ریست اکسپلور اینستاگرام

۳- حذف سابقه Cache اپلیکیشن اینستاگرام

یکی از راه‌های ریست اکسپلور اینستاگرام، این است که حافظه Cache خود برنامه را پاکسازی کنید. این کار در گوشی‌های مختلف اندرویدی امکان‌پذیر است و برای انجام آن در گوشی‌های آیفون، باید روش متفاوتی را استفاده کنید. برای انجام این روش در گوشی‌های اندرویدی، مراحل زیر را طی کنید:

 • وارد تنظیمات گوشی خود شوید و بخش Apps and Notifications را انتخاب کنید.
 • از این قسمت، برنامه اینستاگرام را پیدا و روی آن کلیک کنید.
 • در گزینه‌های موجود، با انتخاب Clear Cache می‌توانید داده‌های موجود در اینستاگرام را پاکسازی کنید.

پاک کردن حافظه کش اینستاگرام

پاک کردن اکسپلور با حذف کش

با انجام این مراحل، اطلاعات موجود در اینستاگرام اعم از اطلاعات ورود به اکانت، سوابق جستجو و علاقمندی‌ها حذف خواهند شد. پس از انجام این مراحل، روی برنامه اینستاگرام بزنید و با وارد کردن اطلاعات، مجددا وارد صفحه خود شوید. خواهید دید که صفحه اکسپلور شما ریست شده است و پست‌های جدیدی در آن نمایش داده می‌شوند.

برای حذف حافظه کش و پاک کردن اکسپلور در آیفون، باید از بخش تنظیمات، وارد قسمت General شوید. از این قسمت، گزینه iphone storage را انتخاب کنید. سپس، روی برنامه اینستاگرام بروید و گزینه Delete app را بزنید.

پاک کردن اکسپلور اینستا

با انجام این کار، برنامه اینستاگرام با تمام داده‌های پنهان آن از گوشی شما حذف خواهد شد. در نهایت، مجددا برنامه را دانلود کرده و وارد اکانت خود شوید و از صفحه اکسپلور جدیدتان لذت ببرید!

کارهایی که بعد از ریست اکسپلور باید انجام دهید

اگر بعد از پاک کردن اطلاعات اکسپلور اینستاگرام، بازهم آن را به حال خود رها کنید، تفاوتی در محتوای موجود در این صفحه ایجاد نخواهد شد. دلیل این موضوع آن است که پس از پاک شدن اطلاعات قبلی، صفحه اکسپلور به حالت اولیه خود در هنگام ساخت اکانت درخواهد آمد. یعنی اینستاگرام، مجددا فعالیت‌های شما را رصد می‌کند تا درباره پست‌هایی که در اکسپلور می‌بینید تصمیم‌گیری کند. برای کنترل محتوای موجود در این صفحه، اقدامات زیر را در نظر داشته باشید:

 • صفحات همسو با علایق و نیازهایتان را دنبال کنید.
 • پست‌هایی که دوست دارید را لایک و ذخیره کنید.
 • محتواهای جذاب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.
 • اگر به محتوایی علاقه ندارید، آن را به اینستاگرام گزارش دهید.
 • هشتگ‌ها، اکانت‎‌ها و کلیدواژه‌هایی که دوست دارید را جستجو کنید.

با انجام این کارها، تقریبا ۸۰ درصد صفحه با محتواهای موردعلاقه شما پوشیده خواهد شد. با این حال، بهتر است بدانید که بخشی از محتواهای موجود در اکسپلور ممکن است از اختیار و انتخاب شما خارج باشند. در این شرایط، ندیدن را تمرین کنید! کلیک نکردن روی محتواهایی که دوست ندارید، خود می‌تواند باعث کمتر شدن این نوع محتواها در صفحه اکسپلور شما شود.

مزایای پاک کردن اکسپلور اینستاگرام

سوالی که ممکن است برای برخی از افراد پیش بیاید، این است که ریست اکسپلور اینستا چه مزایایی دارد و چرا باید سراغ انجام این کار برویم؟ در جواب باید بگوییم که این کار، می‌تواند به نمایش محتواهای جدید و موردعلاقه شما کمک کند. در واقع با حذف کردن سابقه جستجو، پست‌های جدیدی به شما نمایش داده می‌شوند که احتمالا کمتر آن‌ها را دیده‌اید. مزایای این کار در موارد زیر خلاصه می‌شود:

 • پاک کردن پست‌هایی که مورد علاقه شما نیستند
 • نمایش پست‌های جدید و امکان ایجاد علاقمندی‌های تازه
 • امکان تعامل با اکانت‌های جدیدتر
 • حذف محتواهایی که در یک دوره خاص به آن‌ها علاقه داشته‌اید
 • ایجاد شبکه ارتباطی بهتر با صفحات مرتبط با فعالیت شما

معایب پاک کردن اکسپلور اینستاگرام

اگرچه ریست اکسپلور اینستاگرام می‌تواند جذاب و هیجان انگیز باشد، اما دردسرهایی هم دارد که ممکن است شما را آزار دهند. با انجام این کار، تعامل شما با برخی پیج‌هایی که دنبال نمی‌کنید و تنها در صفحه اکسپلور می‌بینید از دست خواهد رفت. همچنین محتوای جدید، فارغ از علاقمندی‌های شما چیده خواهد شد و لازم است تا مدت‌ها برای چینش مجدد آن صبر کنید. از سویی بهتر است بدانید که تکرار زیاد این کار، ممکن است فعالیت شما به صورت یک ربات را به اینستاگرام ثابت کند و امنیت پیج را به خطر بیندازد. بنابراین، حذف اکسپلور اینستاگرام را تبدیل به یک تفریح نکنید و تنها در صورت نیاز آن‌ را انجام دهید.

نحوه عملکرد اکسپلور اینستاگرام

در نهایت، برای اینکه بتوانید یک صفحه اکسپلور خوب با محتواهای موردعلاقه‌تان داشته باشید، باید در ابتدا بدانید که الگوریتم اینستاگرام در این بخش چگونه کار می‌کند؟ اگر به پست‌های موجود در این صفحه دقت کرده باشید، اغلب در موضوعاتی هستند که زیاد پیگیر آن‌ها هستید. محتواهای موجود در این صفحه بر مبنای چند عامل انتخاب می‌شوند:

 • موضوعاتی که بیشتر دنبال می‌کنید
 • پست‌هایی که لایک می‌کنید و با آن‌ها تعامل دارید
 • محتواهای مورد علاقه‌ی افرادی که آن‌ها را دنبال می‌کنید
 • پست‌هایی که آن‌ها را ذخیره می‌کنید
 • محتواهایی که با دیگران به اشتراک می‌گذارید
 • هشتگ‌هایی که به کار می‌برید، یا جست و جو و دنبال می‌کنید

اکسپلور اینستاگرام چیست؟

تمامی این موارد می‌تواند در چیدمان صفحه سرچ شما موثر باشد. بنابراین توجه کنید که چه محتوایی منتشر می‌کنید، چه کسانی را دنبال می‌کنید و به چه محتوایی واکنش نشان می‌دهید. حتی گاهی ممکن است زیر یک پست، نظر منفی منتشر کنید، اما اینستاگرام این فعالیت را تعامل با آن پست تشخیص می‌دهد و مجددا محتوای مشابهی به شما نمایش خواهد داد.

نتیجه‌گیری

صفحه اکسپلور اینستاگرام، قسمتی جذاب از این پلتفرم است که کاربران بخش زیادی از زمان خود را صرف گشت و گذار در آن می‌کنند. در این بخش، محتواهایی را می‌بینید که به آن‌ها علاقه و واکنش نشان داده باشید. با این حال، عواملی همچون خستگی، نیاز به تنوع یا نمایش پست‌های غیرمرتبط، ممکن است شما را به این فکر بیندازد که چگونه می‌توانید صفحه اکسپلور خود را ریست کنید. برای ریست کردن صفحه اکسپلور اینستا، می‌توانید از سه روش یاد شده در این مقاله استفاده کنید. در نهایت، توجه داشته باشید که نوع فعالیت شما در اینستاگرام، موثرترین عامل در نمایش محتواهای صفحه اکسپلور است.