الگوریتم‌های هر شبکه اجتماعی به دنبال امنیت و راحتی کاربران است؛ مهم‌ترین فاکتور برای ایجاد امنیت کاربران، ایجاد محدودیت برای کاربرانی است که مزاحمت ایجاد می‌کنند. یکی از مهم‌ترین محدودیت‌هایی که صفحات اینستاگرامی با آن مواجه می‌شوند، شادوبن اینستاگرام است! محدودیت شادوبن اینستاگرام محدودیتی است که باعث می‌شود صفحه شما کمتر دیده شود و بازدید صفحه اینستاگرامتان تا حد زیادی کاهش پیدا کند. اگر مدیر یک صفحه بزرگ اینستاگرام هستید، فرض کنید بازدید چند صد هزارتایی صفحه شما در کمتر از یک هفته تا 10 هزار بازدید کاهش پیدا کند! قطعا این مسئله ناراحت‌کننده است و تنها راه‌ برای جلوگیری از شادوبن اینستاگرام رعایت برخی نکات است. در این مقاله قصد داریم به بررسی شادوبن اینستاگرام بپردازیم و چند راه‌کار برای جلوگیری از محدود شدن صفحه اینستاگرام به شما معرفی کنیم. اگر آماده هستید، در ادامه ما را همراهی کنید.

شادوبن اینستاگرام چیست و چگونه باعث کاهش بازدید صفحه می‌شود؟

همانطور که گفتیم شادوبن اینستاگرام یکی از محدودیت‌هایی است که بر اساس الگوریتم‌های این شبکه اجتماعی بر روی برخی صفحات اعمال می‌شود. صفحاتی که با محدودیت شادوبن مواجه می‌شوند، تا مدتی در بخش اکسپلور و هشتگ‌ها دیده نمی‌شوند و کاربرانی که از طریق هشتگ‌ها پست‌هایتان را دنبال می‌کنند، دیگر نمی‌توانند پست‌های شما را در بخش هشتگ‌ها ببینند.

شادوبن اینستاگرام اولین بار توسط صفحه یک عکاس پیگیری شد! این عکاس متوجه شد که پست‌هایش در بخش هشتگ‌ها دیده نمی‌شوند و به دنبال دلیل آن بود. با توجه به این که کاربران عادی از الگوریتم‌های اینستاگرام به خوبی اطلاع ندارند، دلیل آن هنوز هم برای بسیاری از کاربران مشخص نیست. این عکاس متوجه شد با توجه به الگوریتم‌های اینستاگرام محدودیتی بر روی صفحه اینستاگرامش اعمال شده است که این محدودیت شادوبن اینستاگرام نام گرفت. مثلاً ساده‌ترین محدودیت شادوبن اینستاگرام این است که اگر در پست‌های خود از هشتگ‌ها استفاده کنید، آن پست باید در هشتگ مربوطه نمایش داده شود اما کاربران نمی‌توانند آن را ببینند! البته شادوبن اینستاگرام در موارد دیگر هم تاثیرگذار است و از روش‌های دیگری هم باعث کاهش بازدید صفحه می‌شود. این محدودیت بسیار آزاردهنده است و گاهی آن‌قدر طولانی می‌شود که مدیر صفحه از پیج اینستاگرام خود نا امید می‌شود. برای آن که با این محدودیت مواجه نشوید، پیشنهاد ما این است که فاکتورهایی که در ادامه بررسی می‌کنیم را رعایت کنید تا صفحه شما دچار شادوبن اینستاگرام نشود. 5 راه‌کاری که در ادامه بررسی می‌کنیم، معمولاً روش‌های اسپمی هستند که توسط کاربران انجام می‌شوند؛ این 5 راه‌کار را بشناسید و سعی کنید در صفحه خود آن را استفاده نکنید!

  1. فالو و آنفالو کردن کاربران؛ مهم‌ترین دلیل برای شادوبن اینستاگرام!

اگر مدیریت یک صفحه کسب‌وکارتان را در اینستاگرام برعهده دارید، حتماً برای معرفی کسب‌وکار خود به کاربران آن‌ها را فالو کرده و پس از فالو شدن توسط آن‌ها، آنفالو می‌کنید! جالب است بدانید اینستاگرام محدودیتی برای تعداد فالو کردن افراد ایجاد کرده است که شما نمی‌توانید بیش از 7500 نفر را دنبال کنید. دلیل اینستاگرام برای ایجاد چنین محدودیتی این است که شما نمی‌توانید با تعداد زیادی از کاربران تعامل داشته باشید و با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. حتی اگر شما تنها 1000 فالوور داشته باشید و تمام آن‌ها فعال باشند، نمی‌توانید به راحتی با آن‌ها ارتباط یا تعامل برقرار کنید! مثلاً اگر هر کدام از آن‌ها در هفته یک پست منتشر کنند، شما باید 1000 پست در هفته لایک کنید و کامنت بگذارید که کار بسیار سختی است! بنابراین اینستاگرام محدودیتی ایجاد کرده است که بتوانید با اکثر فالوینگ‌های خود تعامل داشته باشید. البته این محدودیت به نفع خود کاربران است که منجر به شادوبن اینستاگرام نمی‌شود و تنها پس از رسیدن فالوینگ‌ها به 7,500 عدد اخطاری دریافت می‌کنید که برای دنبال کردن افراد جدید باید تعدادی از فالوینگ‌های خود را آنفالو کنید.

دلایل شادوبن در اینستاگرام

محدودیت دیگری که اینستاگرام برای صفحات خود در نظر گرفته است، تعداد دنبال کردن افراد در یک بازه زمانی مشخص است که البته اطلاعات زیادی از این مورد در دسترس نیست. بسیاری از فعالان شبکه‌های اجتماعی در این زمینه آزمایش‌هایی انجام داده‌اند و در گزارش‌های مختلف شما تعداد مختلفی را می‌بینید. یکی از معتبرترین سایت‌هایی که در این زمینه آزمایشی انجام داده است، تعداد فالو کردن افراد را برای آن‌که شادوبن نشوید، 30 عدد در ساعت اعلام کرده است. همچنین این سایت گفته است که شما به صورت روزانه تنها می‌توانید 800 نفر را دنبال کنید و اگر تعداد آن بیشتر شود، احتمال شادوبن اینستاگرام وجود دارد.

یک نکته! برخی از کاربران که برای افزایش فالوورهای خود از ربات اینستاگرام استفاده می‌کنند، این مسئله را رعایت نمی‌کنند یا حتی نمی‌دانند! اگر از ربات اینستاگرام استفاده می‌کنید، توجه داشته باشید که تعداد فالو کردن شما در هر ساعت کمتر از 30 نفر و در روز کمتر از 800 باشد تا محدود نشوید. مثلاً می‌توانید در تنظیمات ربات خود برای هر ساعت فالو کردن را به 25 نفر و در روز به 600 نفر محدود کنید تا احتمال شادوبن اینستاگرام به صفر برسد. برخی کاربران فکر می‌کنند تعداد بالاتر به معنای رشد زودتر صفحه است اما باید توجه داشته باشید که اگر محدود به شادوبن اینستاگرام شوید، صفحه شما تا چند روز و گاهی تا چند هفته عملاً غیرفعال است و نمی‌توانید کسی را دنبال کنید.

تعدادی که در بالا گفتیم بستگی به شرایط مختلفی دارد که البته باز هم اطلاعات دقیقی از آن در دسترس نیست! مثلاً ممکن است بهترین حالت برای صفحات کوچک‌تر 600 عدد در روز باشد اما برای صفحات بزرگ‌تر این تعداد به بالای 1,000 برسد. هیچ‌وقت سعی نکنید با آزمون و خطا بر روی صفحه خود آن را شناسایی کنید؛ زیرا یک بار شادوبن شدن رشد صفحه شما را تا حد زیادی برای چند روز کاهش می‌دهد و ریزش زیادی در صفحه خود مشاهده خواهید کرد.

  1. محدودیت تعداد لایک در ساعت؛ عامل مهمی در شادوبن اینستاگرام

یکی از مهم‌ترین روش‌های برقراری تعامل با صفحات دیگر، لایک کردن پست‌های آن‌ها است! اگر از کاربران قدیمی اینستاگرام باشید، می‌دانید که در گذشته قابلیت‌های اینستاگرام بسیار کم بود و بسیاری از کاربران تنها با لایک و کامنت با هم تعامل برقرار می‌کردند! مثلاً در گذشته استوری اینستاگرام وجود نداشت و کاربران تنها از طریق کامنت و دایرکت اینستاگرام می‌توانستند باهم ارتباط برقرار کنند. یکی از قابلیت‌های بسیار جذاب ربات اینستاگرام قابلیت لایک خودکار پست‌های کاربران است! در واقع ربات‌ها با توجه به محدودیتی که برای آن‌ها تعیین کرده‌اید، پست‌های سایر کاربران را به صورت کاملاً خودکار لایک می‌کنند. اگر از ربات اینستاگرام استفاده می‌کنید، تعداد لایک را محدود کنید. تعداد 350 لایک در هر ساعت بهترین حالت است و اگر بیشتر از آن شود، احتمالاً اینستاگرام صفحه شما را به دلیل استفاده از ربات، شادوبن می‌کند. بار اولی که اینستاگرام به دلیل لایک زیاد محدود می‌کند، این محدودیت حداقل 24 ساعت است! هر بار که درگیر شادوبن اینستاگرام شوید، زمان محدودیت آن هم بیشتر می‌شود تا جایی که اینستاگرام شما را به عنوان نقض‌کننده قوانین شناسایی کند! در این صورت صفحه شما به صورت همیشگی دچار یک اختلال می‌شود و تحت هیچ شرایطی نمی‌توانید آن را رفع کنید.

اگر بخواهیم کمی منطقی به این قضیه نگاه کنیم، 350 لایک در هر ساعت به معنای 6 لایک در دقیقه یا یک لایک در هر 10 ثانیه است! هیچ کاربری در اینستاگرام نمی‌توانید به صورت بی‌وقفه پست‌ها را ببینند و تمام آن‌ها را بپسندد. بنابراین این محدودیت کاملاً منطقی است و هیچ کاربری نمی‌توانید به این سرعت پست‌ها را لایک کند. اینستاگرام این محدودیت را تنها برای صفحاتی که از روش‌های غیرقانونی نظیر ربات اینستاگرام (که خلاف قوانین اینستاگرام است!) اعمال می‌کند. بنابراین حتی اگر از ربات اینستاگرام استفاده می‌کنید، سعی کنید تعداد لایک آن را کمتر از 350 عدد در هر ساعت تعیین کنید تا با مشکل شادوبن اینستاگرام مواجه نشوید.

همچنین اینستاگرام برای تعدد کامنت‌هایی که یک اکانت در روز برای سایر اکانت‌ها می‌گذارد، حساس است! محدودیت آن واضح نیست اما باتوجه گزارش‌های معتبر تعداد آن 100 عدد در روز است. بنابراین اگر شما  بیش از 100 عدد کامنت در یک روز درج کنید، با مشکل شادوبن اینستاگرام مواجه می‌شود. البته باز هم باید توجه داشته باشید که این تعداد برای هر صفحه با توجه به شرایط و ویژگی‌های آن متفاوت بوده اما بهتر است بیشتر از این تعداد کامنت نگذارید.

یک نکته! اینستاگرام بر روی تعداد منشن کردن کاربران هم حساس است. در اینستاگرام شما می‌توانید چندین نفر را در یک کامنت منشن کنید اما بر اساس الگوریتم‌های اینستاگرام اگر تعداد منشن‌ها بیشتر از 5 نفر باشد، شما در حال تبلیغ صفحه خود هستید؛ بنابراین در هر کامنت بیشتر از 5 نفر را منشن نکنید! از طرف دیگر اینستاگرام به کامنت‌های مشابهی که در چند پست ارسال می‌شوند، شک می‌کند و پس از مدتی آن صفحه را شادوبن می‌کند. این مسئله در صفحاتی که از ربات اینستاگرام استفاده می‌کنند، زیاد دیده می‌شود و برای کامنت گذاشتن باید به صورت دستی عمل کنید.

  1. به بیشتر از 15 نفر دایرکت ارسال نکنید!

گاهی اوقات صفحات در اینستاگرام نیاز به ارسال یک پست یا پیام به صورت گروهی هستند که این کار به کمک دایرکت انجام می‌شود! اگر شما هم نیاز به ارسال گروهی پیام در دایرکت دارید، سعی کنید پیام خود را به 15 نفر بیشتر ارسال نکنید یا اگر تعداد مخاطبان شما بیش از 15 نفر است، چند گروه ایجاد کرده و پیام خود را ارسال کنید. زیرا اینستاگرام معتقد است که اگر قصد ارسال پیام به بیش از 15 نفر را داشته باشید، حتماً هدفتان اسپم یا تبلیغات بوده که خلاف قوانین اینستاگرام است.

شادوبن اینستاگرام

همچنین تعداد کاراکتر پیام گروهی مهم است! شما اگر بیش از 500 کاراکتر در پیام خود بنویسید، تمام آن در دایرکت اینستاگرام دیده نمی‌شود. اگر پیام شما طولانی است، آن را به 500 کاراکتر تقسیم‌بندی کنید و در چندین پیام آن را برای کاربران ارسال کنید.

  1. محدودیت هشتگ‌ها در پست اینستاگرام 30 عدد است!

حتماً با هشتگ اینستاگرام آشنا هستید و می‌دانید که به رشد صفحه کمک زیادی می‌کنند. مهم‌ترین مزیت هشتگ‌های اینستاگرام، بیشتر دیده شدن در اینستاگرام است؛ زیرا باعث می‌شود پست‌های شما در صفحه مربوط به هشتگ‌هایتان هم نمایش داده شوند و تعامل کاربران افزایش پیدا کند. شما تنها 30 هشتگ را می‌توانید در پست خود قرار دهید؛ البته ممکن است تجربه قرار دادن بیش از 30 هشتگ را هم داشته باشید اما منظور ما این است که اینستاگرام فقط 30 هشتگ اول را مهم می‌داند و به بقیه اهمیت نمی‌دهد. مثلاً بسیاری از کاربران 30 هشتگ در کپشن قرار می‌دهند و 30 هشتگ دیگر را در اولین کامنت همان پست قرار می‌دهند و فکر می‌کنند پست مربوطه در تمام این 60 هشتگ نمایش داده می‌شود! این در حالی است که پست آن‌ها تنها در 30 هشتگ اول (که در کپشن درج شده است) نمایش داده می‌شود و هشتگ‌های بخش کامنت فایده‌ای برای آن صفحه نخواهند داشت.

در هنگام استفاده از هشتگ‌ها چند نکته مهم‌ را باید به خاطر داشته باشید که این نکات را در مقاله استفاده درست از هشتگ اینستاگرام برای افزایش بازدید پست‌ها بررسی کرده‌ایم؛ پیشنهاد می‌کنم اگر از اهمیت هشتگ‌ها یا نحوه استفاده درست آن اطلاع‌ ندارید، این مقاله را بخوانید.

  1. محدود تگ کردن کاربران در پست‌ها 20 نفر است!

یکی دیگر از محدودیت‌هایی که اینستاگرام برای صفحات مختلف در نظر گرفته است، محدودیت تگ کردن کاربران در پست است. حتماً می‌دانید که هنگام پست گذاشتن می‌توانید تعدادی از کاربران را تگ کنید! مثلاً اگر با دوست خود عکس گرفته‌اید و می‌خواهید منتشر کنید، می‌توانید صفحه آن کاربر را هم تگ کنید تا فالوورهای شما با کلیک بر روی آن وارد صفحه دوستتان شوند. اینستاگرام محدودیت 20 نفر را برای تگ کردن کاربران مشخص کرده است که نمی‌توانید بیشتر از این تعداد تگ کنید.

برخی از کاربران سعی دارند با منشن کردن دوستان خود در بخش کپشن این محدودیت را از بین ببرند اما توجه داشته باشید که با این کار احتمال شادوبن اینستاگرام شما تا حد زیادی افزایش پیدا می‌کند؛ این در حالی است که تگ کردن تعداد زیادی از کاربران تاثیر پست را کم می‌کند و از جذابیت آن می‌کاهد. در بخش استوری اینستاگرام هم می‌توانید تنها 10 نفر را تگ کنید و این محدودیت باعث می‌شود تا بتوانید کیفیت استوری‌های خود را افزایش دهید.

  1. حساب کاربری خود را به آی‌پی‌های مختلف متصل نکنید!

مدتی است که به دلایل مشخص استفاده از اپلیکیشن‌های تغییر آی‌پی (پروکسی‌ها) افزایش پیدا کرده است. پروکسی‎ها آی‌پی شما را تغییر می‌دهند و موبایل شما را به یک آی‌پی از کشور دیگری متصل می‌کنند. اینستاگرام روی این مورد بسیار حساس است! اگر شما روزانه با چندین آی‌پی مختف به اینستاگرام خود متصل شوید، اینستاگرام احتمال می‌دهد که حساب کاربری شما مشکل داشته باشد که یکی از مشکلات ربات‌های مختلف اینستاگرام هم همین مورد است. بنابراین هنگام استفاده از اینستاگرام پروکسی‌های خود را خاموش کنید و با آی‌پی اصلی خود وارد شوید تا توسط اینستاگرام بلاک یا شادوبن نشوید. دلیل اینستاگرام هم منطقی است! کاربرانی وجود دارند که روزانه چندین بار پروکسی خود را تغییر می‌دهند و هر بار از یک کشور خاص متصل می‌شوند! مثلاً الان از با آی‌پی ایران متصل می‌شوند و پس از یک ساعت با آی‌پی آمریکا! این موارد غیرمنطقی است و از نظر اینستاگرام امری غیرقانونی در حال انجام است.

چگونه می‌توانیم شادوبن اینستاگرام را رفع کنیم؟

عموماً شادوبن اینستاگرام محدودیتی است که تنها با گذر زمان رفع می‌شود و ترفند خاصی برای آن وجود ندارد. مشکلی که در شادوبن اینستاگرام دیده می‌شود این است که معمولاً زمان آزاد شدن صفحه مشخص نیست و تنها باید منتظر بمانید و به صفحه خود استراحت بدهید. با این حال روشی وجود دارد که کاربران معتقدند در هنگام شادوبن اینستاگرام به رفع آن کمک زیادی می‌کند.

چگونه می‌توانیم شادوبن اینستاگرام را رفع کنیم؟

روش اول) تبدیل صفحه تجاری اینستاگرام به صفحه شخصی به رفع شادوبن اینستاگرام کمک می‌کند!

بسیاری از کاربران معتقدند باتوجه به سیاست‌های فیسبوک پس از خرید اینستاگرام و همچنین ضعف الگوریتم‌های اینستاگرام در این بخش می‌توان با تبدیل صفحه تجاری اینستاگرام به صفحه عمومی، به رفع شادوبن اینستاگرام کمک زیادی کرد. برای این کار کافی است در صفحات تجاری وارد تنظیمات خود شوید و صفحه خود را از حالت تجاری خارج کنید.

روش دوم) خروج از حساب کاربری موجود در دستگاه‌های دیگر به رفع شادوبن اینستاگرام کمک می‌کند!

یکی دیگر از راه‌کارهایی که گاهی به رفع شادوبن کمک می‌کند، خروج از دستگاه‌های فعال یا active sessions است. اگر به تنظیمات اینستاگرام مراجعه کنید و سپس بخش Authorized Apps را ببینید، تمام دستگاه‌های فعال را مشاهده خواهید کرد. با خروج از این دستگاه‌ها و سپس تغییر رمز حساب کاربری اینستاگرام خود می‌توانید شانس رفع شادوبن اینستاگرام را افزایش دهید.

البته باید توجه داشته باشید که دو روش بالا تضمینی نیست و تنها برای برخی از کاربران جواب داده است. در صورتی که با مشکل شادوبن اینستاگرام مواجه هستید، به راحتی می‌توانید ‌شانس خود را با استفاده از روش‌های بالا امتحان کنید.

نتیجه‌گیری

شادوبن اینستاگرام محدودیتی است برای صفحاتی که قوانین اینستاگرام را رعایت نمی‌کنند بوجود آمده است! در واقع صفحاتی که در حالت عادی صفحه خود را مدیریت می‌کنند و به دنبال رشد سریع نیستند، هیچ‌وقت با مشکل شادوبن اینستاگرام مواجه نمی‌شوند. بسیاری از صفحات هم معتقدند صفحه اینستاگرام با توجه به زیاد بودن رقیبان رشد زیادی نمی‌کند و باید روش‌های دیگری را امتحان کرد. بنابراین از روش‌هایی مانند فالو کردن و سپس آنفالو کردن یا استفاده از هشتگ‌های زیاد استفاده می‌کنند که خطر شادوبن برای آن‌ها تا حد زیادی افزایش پیدا می‌کند.

اکنون شما بگویید! اگر مدیریت صفحه کسب‌وکارتان را در اینستاگرام برعهده دارید، به نظرتان چه روش‌هایی برای رشد صفحه وجود دارد؟ در بخش نظرات، تجربیات خود را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر