تصور کن روی مبل راحت خانه‌ات نشسته‌ای، گوشی موبایلت را در دست گرفته‌ای و به همین سادگی درآمد کسب می‌کنی! البته خب شاید قسمت «به همین سادگی» کمی مبالغه باشد. اما در هر صورت با شغل ادمینی اینستاگرام می‌توان در محیط خانه و با کمی خلاقیت از آن کسب درآمد کرد.

در این مقاله می‌خواهیم ببینیم ادمین اینستاگرام چیست و چطور می‌شود ادمین حرفه‌ای یک صفحه اینستاگرامی باشیم و در نهایت، چه مهارت‌هایی باید داشته باشیم تا هر روز حرفه‌ای‌تر عمل کنیم و تجربه و درآمد بیشتری داشته باشیم. قصد نداریم لقمه را دور سرمان بپیچیم یا از اصطلاحات عجیب و غریب و رسمی استفاده کنیم. به زبان ساده هرچه را لازم است بدانید در این نوشته مرور خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

قبل از ادامه، پیشنهاد می‌کنیم این ویدیوی یک دقیقه‌ای را ببینید تا خیلی سریع با شغل ادمینی و مهم‌ترین مزیت‌هایی که دارد، آشنا شوید:

به چه کسی می‌گوییم ادمین اینستاگرام؟

«این صفحه توسط ادمین اداره می‌شود.» این عبارت را احتمالا بارها دیده‌اید. وظایف ادمین یک پیج در همین جمله هم مشخص است. ادمین اینستاگرام فردی است که یک یا چند صفحه اینستاگرامی را مدیریت می‌کند. اینکه مدیریت صفحه شامل چه مواردی بشود به توافق صاحب اصلی پیج و ادمین بستگی دارد. اما حداقل کاری که برای این هدف باید انجام شود، به‌روزرسانی منظم (پست و استوری گذاشتن روزانه)، پاسخ به کامنت‌ها، پاسخ به پیام‌های خصوصی (دایرکت مسیج) و وظایفی از این قبیل است.

اغلب ما روزانه زمان زیادی را در اینستاگرام می‌گذرانیم. همین محبوبیت قابل توجه اینستاگرام باعث شده است هر کسب و کاری فارغ از خدمت یا محصولی که ارائه می‌دهد، یک پیج اینستاگرامی برای خودش دست و پا کند. بعضی‌ها زودتر شروع کرده‌اند و حالا پیجشان به ساختار ثابت و تعداد قابل قبولی دنبال‌کننده رسیده است. گروه دیگر تازه به فکر ایجاد یک پیج اینستاگرامی افتاده‌اند.

هر دو گروه احتمالاً این را می‌دانند که مدیریت صفحه اینستاگرام کار وقت‌گیری است و به تخصص و مهارت‌های خاصی نیاز دارد. به همین دلیل اغلب مدیران یک کسب و کار ترجیح می‌دهند مدیریت محتوای اینستاگرام خود را به یک متخصص کاربلد بسپارند. این فرد همان ادمین اینستاگرام است که می‌تواند به‌صورت تمام‌وقت یا پاره‌وقت، حضوری یا دورکاری به کار مشغول شود.

ادمین اینستاگرام چه وظایفی دارد؟

پیشتر هم گفته شد، ادمین اینستاگرام وظایف متنوعی می‌تواند داشته باشد که به‌ تناسب توافقش با صاحب اصلی پیج، تنظیم می‌شود. اگر در این زمینه کار کرده باشید می‌دانید که بعضی از کسب و کارها، قابلیت‌های خیلی ویژه‌ای مانند عکاسی حرفه‌ای از محصولات را هم در لیست وظایف ادمین پیج می‌آورند. بنابراین، بسته به اینکه با چه برندی و به چه شکل کار کنید وظایفی که به‌ عنوان ادمین پیج از شما انتظار می‌رود متفاوت است. با این‌حال به‌طور کلی اغلب کسب و کارها از شما انتظار دارند 10 وظیفه زیر را به‌عنوان ادمین اینستاگرام به‌ عهده بگیرید:

1. صفحه اینستاگرام را مدیریت کنید

مدیریت صفحه اینستاگرام یک عبارت خیلی کلی است که شامل جزییات بسیاری می‌شود. به‌عنوان ادمین اینستاگرام باید حواستان به پیج باشد. بایو مناسبی برای آن بنویسید. اگر برند یک سایت اختصاصی دارد آدرس آن را در قسمت بیو قرار بدهید. استوری‌های مفید را دسته‌بندی و هایلایت کنید و خلاصه هر مسئله‌ای که به پیج مربوط می‌شود را تحت نظارت داشته باشید. اگر ادمین اینستاگرام هستید و کارفرما از شما می‌خواهد مدیریت صفحه او را بر عده بگیرید، دقیقاً مشخص کنید که چه انتظاراتی از شما دارد و به ازای انجام چه وظایفی قرار است حقوق دریافت کنید.

2. محتوا تولید یا منتشر کنید

تولی محتوا یکی از مهم‌ترین وظایف یک ادمین است و مهارتی است که بابت آن می‌توانید درآمد بالایی داشته باشید. انتشار به‌موقع پست‌ها و استوری‌ها هم از وظایف اصلی شما به عنوان ادمین اینستاگرام است. با تسلط بر نرم افزارهای اصلی مانند فتوشاپ و پریمیر در رایانه یا اپلیکیشن‌های موبایل با کاربرد آسان‌تر مثل اینشات (InShot) و ولو (Vllo) می‌توانید پست‌ها و استوری‌های جذاب درست کنید و درآمد بیشتری به دست بیاورید.

3. کپشن‌های مناسب بنویسید

تولید محتوای متنی مانند کپشن هر پست یکی دیگر از وظایف شماست. استفاده از هشتگ‌های مرتبط و مناسب و همین‌طور نوشتن جملات کوتاه اما جذاب می‌توان تاثیر قابل توجهی بر دیده شدن یک پست و در ادامه بالا رفتن بازدهی و فروش بشود.

4. به دایرکت‌ها پاسخ بدهید

این یکی دیگر از وظایف اصلی شما به عنوان ادمین اینستاگرام است. به تمام دایرکت‌ها با صبر و حوصله پاسخ بدهید. سعی کنید این کار را در زمان‌های مشخصی از روز انجام بدهید و حواستان باشد هیچ پیامی را برای مدت طولانی نخوانده باقی نگذارید.

5. به کامنت‌ها پاسخ بدهید

پاسخ دادن به تک‌به‌تک کامنت‌ها به پیشرفت پیج شما کمک می‌کند و ارتباط محکمی بین شما و مخاطبانتان می‌سازد. همچنین بهتر است کامنت‌های بی‌ادبی و توهین‌آمیز را حذف کنید.

6. اقدامات لازم را برای افزایش فالوئر انجام دهید

برای افزایش فالوئر راه‌های بسیاری وجود دارد که خوب است به آن‌ها مسلط باشید. مهم‌ترین راه افزایش فالوور، تولید محتوا جذاب است که بتواند وارد اکسپلور هم بشود. راه سریع‌تر افزایش فالوور هم تبلیغات است. برخی ادمین‌ها می‌توانند با طراحی کمپین‌های تبلیغاتی، فالوورهای زیادی را جذب کنند.

7. از روش‌های مختلف تبلیغات استفاده کنید

تبلیغات اینستاگرامی انواع مختلفی دارد. می‌توانید با اینفلوئنسرها ارتباط برقرار کنید و از آن‌ها بخواهید در ازای پرداخت مبلغی پیج شما را تبلیغ کنند. بنابراین، طراحی کمپین، مدیریت هزینه‌ها و تحلیل تبلیغات از وظایفی است که یک ادمین می‌تواند بر عهده بگیرد.

8. به‌صورت منظم و ترجیحاً روزانه به پیج اینستاگرام رسیدگی کنید

در صفحات کسب و کار می‌توانید آمار بازدید مخاطبان را ببینید و ارزیابی کنید. می‌توانید ساعت‌های به‌روزرسانی را با فعالیت اکثر مخاطبان تنظیم کنید. طبق زمان‌بندی قبلی پیش بروید. این‌که برای مدتی هر روز پست بگذارید و بعد برای چند هفته فعالیتی نداشته باشید، قطعا به پیج شما آسیب می‌زند.

9. به کسب و کار آگاهی و اشراف کامل داشته باشید

فرض کنید یکی از فالوئرها در پیام خصوصی از شما اطلاعاتی تخصصی در رابطه با موضوع کسب و کارتان بپرسد. شما می‌توانید شماره‌های تماس مجموعه را برای او ارسال کنید تا خودش زنگ بزند و پرس و جو کند. اما این ممکن است به از دست دادن مشتری بالقوه شما منجر شود. بنابراین تا جای ممکن از برند و محصولات خود اطلاعات کسب کنید و سر حوصله پاسخ مخاطبان را بدهید.

10. خلاق باشید

به‌عنوان نکته آخر اما مهم‌ترین نکته از ما بپذیرید که خلاقیت حرف اول را در کارهایی به این سبک می‌زند. تا مقطع مشخصی از مسیر می‌توانید با تحلیل رقبا و ایده گرفتن کار را پیش ببرید اما بالاخره پس از مدتی باید سبک خودتان را پیدا کنید.

ادمین اینستاگرام چه مهارت‌هایی باید داشته باشد؟

مهارت‌های موردنیاز برای یک ادمین اینستاگرام ارتباط مستقیمی با وظایف توافق‌شده او دارد. مثلا اگر عکس‌های پست به‌صورت آماده و طراحی‌شده در اختیار شما قرار می‌گیردT چندان نیازی به ویرایش تصاویر پیدا نخواهید کرد. در مقابل ممکن است توافق کرده باشید که محصولات را به‌صورت کلیپ‌های کوتاه معرفی کنید. در این صورت باید بتوانید به‌خوبی از پس اجرا بربیایید و البته سناریو یک کلیپ کوتاه معرفی محصول را از قبل بچینید. در یک دسته بندی کلی، شما باید 2 مهارت را بلد باشید: 1- صفر تا صد اینستاگرام 2- تولید محتوا (با موبایل یا رایانه).

اینجا از شما دعوت می‌کنیم ویدیوی زیر را ببینید تا متوجه شوید که مهارت آموزی چه اهمیتی در ادمین شدن دارد و یک ادمین نابلد چه بلایی می‌تواند بر سر پیج شما بیاورد:

 

اگر بخواهیم کمی ریزتر شویم، به‌عنوان ادمین اینستاگرام به شما توصیه می‌کنیم مهارت‌های زیر را کسب کنید. موارد یکم تا هشتم لازمه مدیریت صفحه اینستاگرام است و مهارت‌های هشت به بعد، کمک می‌کند پیشنهادهای کاری بهتری دریافت کنید:

1- باید بتوانید به‌خوبی ارتباط برقرار کنید. هم‌دلی با مشتری و نگاه کردن از منظر دید او به شما کمک می‌کند بهتر بنویسید و مخاطبان بیشتری را جذب کنید. سعی کنید دنیا را از چشم مخاطبان ببینید و مطابق سلیقه او و با زبان خودش تولید محتوا کنید.

2- لازم است منظم باشید و روزانه وقت بگذارید. تحلیل آمار اینستاگرام می‌تواند به شما در زمان‌بندی پست‌ها و استوری‌ها کمک کند. حتما از قبل استراتژی محتوایی صفحه را آماده کنید.

3- باید بلد باشید با نرم‌افزارهای ساده، تصاویر و ویدیوها را ویرایش کنید. حتی اگر تصاویر را به‌صورت آماده از طراح مجموعه تحویل می‌گیرید باید تا حدودی به ویرایش تصویر و ویدیو مسلط باشید تا ایرادهای جزئی را رفع کنید.

4- لازم است بتوانید کپشن بنویسید و اصول هشتگ‌گذاری را بلد باشید. پیش از نوشتن باید هشتگ‌ها را بررسی کنید و هشتگ‌های مشترک بین صنایع گوناگون را استفاده نکنید.

5- تسلط کامل به فضای اینستاگرام و قابلیت‌های به‌روز آن ضروری است. اینستاگرام مرتبا به‌روزرسانی می‌شود و قابلیت‌های جدیدی را اضافه می‌کند. به این قابلیت‌ها آگاهی داشته باشید و از آن‌ها استفاده کنید.

6- باید بتوانید امنیت پیج را تامین کنید. روش‌های مختلفی وجود دارد که هکرها بتوانند پیج شما را هک و از آن سوءاستفاده کنند. حواستان باشد پسورد قوی انتخاب کنید و مسائل امنیتی دیگر را نیز مد نظر داشته باشید.

7- آشنایی نسبی با زبان انگلیسی ضروری است. برای بسیاری از موضوعات منابع فارسی کامل و کافی نیستند و نیاز به ترجمه از زبان انگلیسی خواهید داشت.

8- باید خلاق باشید. خلاقیت عنصر مهمی در مدیریت پیج اینستاگرام است. می‌توانید خلاقیت خود را با دادن ایده‌های مختلف تقویت کنید. البته اگر به اندازه کافی آموزش ندیده‌اید بهتر است ابتدا خوب تمرین کنید و آموزش ببینید و بعد چنین مسئولیتی را قبول کنید.

9- بهتر است ادیت حرفه‌ای عکس و کلیپ را بلد باشید. همان‌طور که گفتیم این یک مزیت است که بتوانید با نرم افزارهای ادیت عکس و فیلم کار کنید.

10- مهارت عکاسی برای شما امتیاز محسوب می‌شود. اگر پیجی را مدیریت می‌کنید که محصولات فیزیکی و کوچک دارد می‌توانید از هنر عکاسی خود استفاده کنید و محتوای جذابی از محصولات تهیه نمایید.

11- بهتر است بلد باشید اجرا کنید و فن بیان خوبی داشته باشید. برای معرفی پکیج‌های آموزشی یا ارائه مشاوره و مسائلی از این دست ممکن است لازم باشد جلوی دوربین بیایید و صحبت کنید. فن بیان و اعتماد به نفس خوب می‌تواند پیشرفت قابل توجهی برایتان داشته باشد.

12- بهتر است اصول برگزاری مسابقه و تبلیغات را بدانید. اینکه چگونه قرعه‌کشی کنید؛ چه مسابقه‌ای طراحی کنید و چگونه مشارکت را به بالاترین حد ممکن برسانید سوالات مهمی هستند که باید به آن‌ها پاسخ بدهید.

13- بهتر است بتوانید با اینفلوئنسرها ارتباط برقرار کنید. اینفلوئنسرها با تبلیغ پیج شما می‌توانند کسب و کارتان را متحول کنند. می‌توانید در ازای پرداخت مبلغی، با توافق کارفرما، تبلیغات خود را به اینفلوئنسرها بسپارید.

14- بهتر است بتوانید هم با موبایل و هم کامپیوتر محتوا تولید کنید. ممکن است همیشه به هر دو ابزار دسترسی نداشته باشید. بنابراین لازم است بتوانید با هر کدام، کار خود را منظم پیش ببرید و اجازه ندهید در آن اختلالی ایجاد شود.

 

حقوق ادمین اینستاگرام چقدر است؟

حقوق ادمین پیج اینستاگرام به مسائل متفاوتی وابسته است. به افراد کم‌تجربه با مهارت‌های حداقلی شاید درآمد خیلی خوبی پیشنهاد نشود، اما با کسب مهارت‌های بیشتر و گذراندن دوره‌های حرفه‌ای‌تر می‌توانید درآمدتان را به اندازه یک کار تمام‌وقت نیازمند تخصص و حتی بیشتر افزایش بدهید. این رقم همچنان در حال افزایش است و از آن‌جایی که پیج‌های اینستاگرامی نیاز بیشتری به یک ادمین حرفه‌ای برای رشد کسب و کارشان احساس می‌کنند، این شغل حتی بیشتر از این هم جای پیشرفت دارد.

چگونه یک ادمین اینستاگرام حرفه‌ای باشیم؟

اگر مهارت‌های ادمین اینستاگرام را به دست بیاورید و وظایفتان را نیز به‌موقع و منظم انجام بدهید، با تمرین و رعایت چند نکته می‌توانید یک ادمین حرفه‌ای اینستاگرام باشید و درآمد بسیار خوبی کسب کنید. این نکات را به‌طور خلاصه توضیح داده‌ایم:

· استراتژی تولید محتوا برای اینستاگرام

برای پیج خود یک برنامه‌ریزی دقیق و منظم داشته باشید و طبق همان پیش بروید. مثلاً برای یک پیج فروش لباس می‌توانید هفته‌ای چهار پست یا بیشتر تهیه کنید. موضوع هر پست و کپشن آن را از قبل آماده داشته باشید.

· تحلیل رقبا

این گزینه بسیار مهم است. رقبایتان را مرتب تحلیل کنید. از اشتباهاتشان درس بگیرید و ایده‌های جذاب آن‌ها را در ذهن خود بپرورانید. البته کپی نکنید اما پرورش یک ایده دیگر به کمک خلاقیت شما می‌تواند نتیجه خیلی خوبی داشته باشد.

· تحلیل آمار اینستاگرام

در قسمت Insight اینستاگرام، همان‌طور که از نام آن برمی‌آید، می‌توانید به یک بینش کلی از پست‌ها و استوری‌ها، مخاطبان و جنس و سن آن‌ها دست پیدا کنید. اینسایت اینستاگرام برنامه‌ریزی و پلن پیج را تغییر می‌دهد. از این گزینه حیاتی غافل نشوید.

· رزومه مناسب

رزومه جمع کنید. کارهای قبلی خودتان را داخل رزومه بگذارید و اهداف آن را توضیح بدهید. این رزومه به افزایش درخواست‌های همکاری شما نیز کمک خواهد کرد.

به‌عنوان یک ادمین حرفه‌ای با رزومه قوی می‌توانید دوره‌های حرفه‌ای اینستاگرام را بگذرانید و در پلتفرم‌هایی مانند دیدوگرام نیز حضور پیدا کنید. از این طریق خیلی راحت می‌توانید با ارائه نمونه‌کار و معرفی خودتان، کار بگیرید.

شغل ادمینی اینستاگرام

یادتان نرود…

ادمین اینستاگرام بودن یک شغل دوست‌داشتنی و منعطف است. با این‌حال به آموزش مستمر و به‌روز نیاز دارید و برای این کار، کمک گرفتن از متخصصان فکر خوبی به نظر می‌رسد. شاید فکر کنید به 0 تا 100 ادمینی پیج آگاهید اما تا زمانی‌که پای صحبت و آموزش فعالان این عرصه ننشینید بسیاری از مسائل برای شما ناشناخته است و از همه امکانات موجود نمی‌توانید استفاده کنید.

البته شغل ادمینی با تمام مزایایی فوق‌العاده‌اش، مشکلات خاص خودش را هم دارد. یکی از مهم‌ترین مشکلات، نبودن یک پلتفرم اختصاصی برای ادمین‌ها بود. به همین دلیل در دیدوگرام تصمیم گرفتیم پلتفرمی را آماده کنیم که ادمین‌ها بتوانند مهارت‌ها و نمونه‌ کارهای خودشان را معرفی کنند و پس از یادگیری مهارت‌های ادمینی، وارد بازار کار بشوند. شما می‌توانید لیستی از ادمین‌هایی که در این پلتفرم ثبت نام شده‌اند را اینجا ملاحظه کنید.

همچنین، علاوه بر ادمین‌ها، تلاش کرده‌ایم با ایجاد امکان ثبت آگهی، به کارفرماها کمک کنیم تا بتوانند آگهی برای استخدام ادمین ثبت کنند و در نهایت‌ ادمین‌های مناسب برای مدیریت پیج خودشان را پیدا کنند. پس اگر کارفرما هستید و نیاز به ادمین دارید، کافی است به بخش درج آگهی در وب‌سایت دیدوگرام مراجعه و درخواست خود را ثبت کنید. در آگهی خود می‌توانید شرایط و حقوق ادمین مورد نظر خودتان را هم تعیین کنید.

اگر هم می‌خواهید ادمین حرفه‌ای اینستاگرام شوید، کافی است بسته تخصصی ادمین اینستاگرام را تهیه کنید. ما می‌خواهیم مطمئن شویم افرادی که به عنوان ادمین معرفی می‌شوند، مهارت کافی برای مدیریت و رشد یک پیج را دارند. به همین دلیل شرط معرفی شما، شرکت در این دوره و یادگیری مهارت‌های آن است. در دوره ادمینی دو آموزش تخصصی داریم.

آموزش اول، «دوره صفر تا صد اینستاگرام» است که در آن همه چیز اینستاگرام را از ساخت پیج تا تبلیغات، تولید محتوا، اکسپلور و… را یاد می‌گیرید. آموزش دوم هم «دوره تولید محتوای حرفه‌ای با موبایل» است. با این دوره صفر تا صد تولید محتوا، پست، استوری، ادیت، تدوین، بنر گرافیکی و… را با موبایل یاد می‌گیرید. پس از یادگیری مهارت‌های ادمینی، می‌توانید خودتان را در بخش متخصصان معرفی کنید تا کارفرماها بسته به نیاز خود، با شما ارتباط برقرار کنند. همچنین می‌توانید به آگهی استخدامی کارفرماها پاسخ دهید و با آن‌ها وارد همکاری شوید.

درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر