برای داشتن یک صفحه فعال در اینستاگرام، تولید محتوا تمام کاری نیست که باید انجام دهید! تبلیغات اینستاگرام، اهمیت زیادی در جذب فالور دارد. این کار، از راه‌های مختلفی انجام می‌شود. به عنوان مثال شما می‌توانید تنها در خود پلتفرم اینستاگرام به تبلیغ بپردازید. گاهی هم این امکان وجود دارد که تبلیغات خود را در فضایی به غیر از اینستاگرام انجام دهید. هر یک از این روش‌ها، اصول و تکنیک‌های خاص خود را دارند.

باید توجه داشته باشید که هر تبلیغی، برای دسته‌ای از صفحات اینستاگرامی توصیه می‌شود. بنابراین بهتر است با تمامی این روش‌ها آشنا باشید تا بتوانید به بهترین نحو تبلیغ پیج اینستاگرام خود را پیش ببرید. در ادامه به معرفی روش‌های مختلف تبلیغ اینستاگرام و معرفی تکنیک‌هایی برای موفقیت در آن پرداخته‌ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمبنه، تا انتها با این مقاله از دیدوگرام همراه باشید.

اهمیت تبلیغات اینستاگرام

یکی از راه‌های عالی برای افزایش دنبال کنندگان یک صفحه در اینستاگرام، استفاده از تبلیغات اصولی است. گاهی ممکن است محتوای شما بسیار مفید و ارزشمند باشد، اما مخاطبان کمی داشته باشید و به همین دلیل، نتوانید به خوبی از راه اینستاگرام، به کسب درآمد برسید. در این شرایط باید از ابزارها و روش‌هایی استفاده کنید تا بتوانید به بهترین شکل، خود را به کاربران معرفی کنید. احتمالا هنگام گشت زدن میان پست‌ها و استوری‌ها، متوجه شده‌اید که صفحات پرمخاطب، دیگر پیج‌ها را معرفی و تبلیغ می‌کنند؛ اما آیا این تنها راه ممکن برای تبلیغات در اینستاگرام است؟ نه! راه‌های بسیار متنوع و جذاب‌تری هم وجود دارد که می‌تواند شما را به دیگران معرفی کند. اما آشنایی با این راه‌ها چه اهمیتی دارد؟

 • با تبلیغات صحیح، می‌توانید دنبال کننده واقعی جذب کنید و تعامل صفحه را بالا ببرید.
 • استفاده از تبلیغ اینستاگرام، درآمد شما از راه فعالیت در این شبکه را بیشتر می‌کند.
 • با تبلیغات درست، می‌توانید با برندهای مختلف همکاری داشته باشید.
 • رشد حاصل از تبلیغات، کاملا واقعی است و در صورت رعایت اصول، می‌تواند تداوم پیدا کند.
 • فروش محصول و خدمات با تبلیغات اینستاگرامی بیشتر خواهد شد.
 • بالا رفتن بازدید صفحه پس از تبلیغات، موجب نمایش پست‌ها در صفحه سرچ خواهد شد.

اهمیت تبلیغات در اینستاگرام

شاید برخی افراد ترجیح بدهند که از روش‌های سریع‌تر مانند خرید فالوور، لایک و کامنت پیج خود را رشد دهند. با این حال بهتر است بدانید که استفاده از این روش‌ها، تنها به صورت موقتپیج شما را فعال جلوه خواهد داد و در عوض، در طولانی مدت به آن آسیب خواهد زد. تبلیغات اینستاگرام، راهی واقعی و درست برای جذب مخاطبانی است که به محتوای شما علاقمند هستند.

انواع تبلیغ اینستاگرام

ممکن است با شنیدن نام تبلیغات اینستاگرامی، بیشتر یاد پست‌ها، استوری‌ها و کامنت‌هایی بیفتید که با منشن کردن دیگران، آن‌ها را معرفی می‌کنند. اگرچه این روش‌ها رایج‌ترین راه‌های تبلیغات اینستاگرام هستند، اما تنها راه موجود نیستند. گاهی لازم است از روش‌های متنوع و بیشتری برای جذب فالوور استفاده شود. تنوع روش‌ها، بازه گسترده‌تری از مخاطبان را هدف قرار می‌دهد؛ در چنین شرایطی کیفیت دنبال‌کنندگان به مراتب بالاتر خواهد رفت. در صورتی که در زمینه فروش محصول یا خدمات خاصی فعالیت می‌کنید، با تبلیغات متنوع می‌توانید مشتریان بیشتری جذب کرده و فروش بهتری را تجربه کنید. برای آشنایی با این روش‌ها، با ما همراه باشید:

تبلیغات غیر رسمی در خود اینستاگرام

تنها راه رسمی که خود اینستاگرام برای تبلیغات در نظر گرفته، استفاده از تبلیغات اسپانسری اینستاگرام است. اما خب، با توجه به محدودیت‌ها و مشکلات پرداختی در ایران، نمی‌توانیم از این روش استفاده کنیم.. اما همچنان فرصت‌های تبلیغ برای پیج ما وجود دارند و شما می‌توانید از ابزارهای دیگر هم برای تبلیغ پیج خود در این شبکه مجازی استفاده کنید.

در پلتفرم اینستاگرام، مخاطبان زیادی وجود دارند. هر روز تعداد این مخاطبان بیشتر می‌شود و افراد جدیدی وارد آن می‌شوند. با استفاده از روش‌های ساده تبلیغ در اینستاگرام، می‌توانید کاربرانی که به محتوای شما علاقمند هستند را به خود جذب کنید. مزیت استفاده از خود اینستاگرام برای تبلیغ، این است که نیازی ندارید که مخاطب را به نصب برنامه و عضویت در آن ترغیب کنید. تنها کافی است خود را معرفی کنید تا او از صفحه شما بازدید کند و در صورت علاقه، به دنبال‌کنندگان پیج بپیوندد.

1- اینفلوئنسر مارکتینگ

یکی از رایج‌ترین روش‌های تبلیغات اینستاگرام که تقریباً هر روز و هر ساعت در اینستاگرام به چشممام می‌خورد، این است که از اینفلوئنسرها برای معرفی پیج یا برند خود کمک بگیرید. در این روش باید به میزان شهرت برند خود و سطح فعالیت اینفلوئنسر مورد نظر توجه داشته باشید. به عنوان مثال اگر شما یک پیج تازه تاسیس برای تولید و فروش کیک و شیرینی دارید، نمی‌توانید به پیج سلبریتی‌ها که عموما بالای ۱۰۰ هزار دنبال‌کننده دارند، درخواست تبلیغ دهید! همچنین سعی کنید تناسب نوع فعالیت خود و اینفلوئنسر موردنظر را در نظر داشته باشید. اگر در زمینه تولید مبلمان فعالیت دارید، بهتر است به پیج یک اینفلوئنسر که در زمینه پزشکی فعالیت دارد درخواست ندهید!

یکی از دغدغه‌های مهم در این نوع تبلیغ اینستاگرام، هزینه آن است. قیمت تبلیغ در صفحات اینفلوئنسرهای مختلف با یکدیگر متفاوت است. با بالا رفتن تعداد دنبال‌کنندگان، این قیمت افزایش پیدا می‌کند. دلیل این موضوع آن است که بازدید پست و استوری‌ها در صفحات پرمخاطب، بیشتر است و تبلیغ شما توسط افراد زیادی دیده خواهد شد. به همین دلیل پیش از پرداخت مبلغ، حتما واقعی بودن دنبال‌کنندگان را بررسی کنید تا دچار زیان نشوید.

این روش ممکن است به دو صورت انجام شود:

 • تبلیغ در استوری: در این روش تبلیغ شما ۲۴ ساعت در قسمت استوری پیج اینفلوئنسر مورد نظر قرار می‌گیرد. مزیت این روش، این است که مخاطبان، استوری‌ها را بیشتر از پست‌ها دنبال می‌کنند. این نوع تبلیغ می‌تواند به صورت تکی یا سریالی انجام شود. همچنین داستان‌پردازی و سناریو نویسی در موفقیت تبلیغات در استوری بسیار موثر است.
 • تبلیغ در پست: در این روش، تبلیغ شما به صورت پست در پیج اینفلوئنسر انتخاب شده منتشر می‌شود. این نوع تبلیغ می‌تواند با محتوای طبیعی پیج انتخاب شده ادغام شود تا تاثیر بیشتری داشته باشد. پست‌های تبلیغی عموما زمان‌دار هستند و به تناسب مدتی که در پیج می‌مانند، قیمت آن‌ها تغییر می‌کند.

اینفلوئنسر مارکتینگ

2- تبلیغ در صفحات مختلف با موضوع مرتبط

این روش هم جزو رایج‌ترین روش‌های تبلیغاتی در اینستاگرام است. به این صورت که شما در پیج‌های عمومی، سرگرمی یا پیج‌هایی که ترجیحا مخاطب مرتبط با نوع محصول یا موضوع پیجتان دارند، محتوای تبلیغات خودتان را منتشر می‌کنید. محتوای شما می‌تواند در استوری یا به صورت محتوای ویدیویی در این پیج‌ها منتشر شود. استوری‌ها 24 ساعته و پست‌ها معمولاً 24 ساعته یا 48 ساعته هستند. البته شرایط هر پیجی متفاوت است که پس از ارتباط گرفتن با آن پیج، می‌توانید به توافقاتی برسید.

در نظر داشته باشید که پیج‌هایی که پذیرای تبلیغات هستند، معمولا در اختیار ادمین‌ها هستند و برای هماهنگی‌ها باید از طریق راه‌های ارتباطی که در خود پیج معرفی شده، با آن‌ها ارتباط بگیرید.

همچنین می‌توانید با سایر پیج‌های همکار و مرتبط، پست مشترک بگذارید. در هر صورت، تعامل دو طرفه با صفحاتی که رابطه خوبی با مخاطبان خود دارند، می‌تواند در افزایش مخاطبان شما موثر باشد. در اینستاگرام، امکان انتشار پست مشترک با دیگران وجود دارد. همچنین می‌توانید در لایوهای دوطرفه، با یک پیج پرمخاطب، درباره موضوعی مشترک صحبت کنید. چنین کارهایی به صورت دوجانبه موجب افزایش دنبال‌کننده خواهد شد. بنابراین تعداد مخاطبان اهمیت چندانی ندارد، بلکه میزان تعامل مهم است. همچنین توجه داشته باشید که حتما موضوع کاری شما با پیجی که با آن همکاری می‌کنید، همسویی داشته باشد. این همسویی لزوما به معنای داشتن موضوع یکسان نیست. مثلا اگر در زمینه فروش مبلمان فعالیت دارید، می‌توانید با یک صفحه دکوراسیون داخلی در ارتباط باشید.

همکاری با پیج‌های اینستاگرام

تبلیغات رسمی یا همان اسپانسری اینستاگرام

راه رسمی برای تبلیغات در اینستاگرام، استفاده از تبیلغات اسپانسری است. احتمالا هنگام جستجو در صفحات سرچ اینستاگرام، متوجه عبارت sponsored که زیر نام برخی پیج‌ها درج می‌شود شده باشید. این محتواها، در واقع در ازای پرداخت مبلغ خاصی به اینستاگرام در این صفحه نمایش داده می‌شوند. این روش یکی از موثرترین راه‌ها برای جذب مخاطب مرتبط به صفحه اینستاگرام است. برای استفاده از تبیلغات اسپانسری، باید اکانت فیسبوک متصل به اینستاگرام داشته باشید. پس از آشنایی با انواع مختلف و روش انجام کار، می‌توانید با پرداخت هزینه دلاری از این روش استفاده کنید.

البته این روش در ایران چندان کاربردی نیست. زیرا مسئله محدودیت‌های پرداختی وجود دارد و در صورتی که اینستاگرام متوجه بشود شما در ایران هستید و به عنوان یک کسب‌وکار ایرانی قصد تبلیغات دارید، حساب تبلیغاتی شما را مسدود می‌کند. بنابراین بهترین راه تبلیغ پیج در ایران، همان روش غیر رسمی است که کمی قبل در مورد آن توضیحاتی ارائه دادیم. اما در هر صورت، در ادامه نحوه استفاده از تبلیغات اسپانسری را هم به شما آموزش می‌دهیم.

تبلیغات اسپانسری در اینستاگرام

انواع تبلیغات اسپانسری

تبلیغات اسپانسری در اینستاگرام، می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد. از جمله:

نوع محتوا

 • تبلیغ تصویری: در این نوع تبلیغ از یک عکس که معرف محصول و برند است، استفاده می‌شود.
 • تبلیغات ویدیویی: پایه اصلی این تبلیغات ویدئوها هستند. هرچه ویدئو کوتاه و گویا باشد بهتر است.

محل انتشار

 • تبلیغات استوری: این دسته از تبیلغات اسپانسری در بخش استوری منتشر می‌شوند.
 • تبلیغ Reels: تبلیغات این دسته به هر مخاطب، یکبار نمایش داده می‌شود.

نحوه انتشار

 • «تبلیغ مجموعه‌ای» (Collection Ads): از این نوع تبلیغ برای انتشار کاتالوگ‌ها استفاده می‌شود.
 • «تبلیغات کشویی» (Carousel Ads): این روش برای تبلیغ چند نوع محصول مناسب است.
 • تبلیغ اکسپلور: این دسته از تبلیغات، باعث نمایش پیج در نتایج سرچ کاربران خواهد شد.
 • تبلیغات فروشگاهی: این دسته از تبلیغ‌ها به برندهای بزرگ و فروشگاهی اختصاص دارد.

روش استفاده از تبلیغات اسپانسری

با استفاده از «Ad Manager» فیس‌بوک می‌شود تبلیغات اینستاگرام را تنظیم و برنامه‌ریزی کرد. همچنین گزینه‌هایی برای تبلیغ مستقیم پیج در اینستاگرام هم وجود دارد. این ابزار برای استفاده در  کمپین‌های بزرگ‌ بسیار عالی و مناسب است. در این نوع تبلیغ شما می‌توانید به پست خود لینک، کاتالوگ محصولات یا دکمه Call to action مانند دکمه ورود اطلاعات تماس اضافه کنید. نمایش این پست‌ها هیچ فرقی با پست‌های معمولی نخواهد داشت، تنها واژه Sponsored زیر نام پیج درج خواهد شد. در ادامه بیشتر درباره نحوه استفاده از این روش صحبت خواهیم کرد:

تبلیغات با استفاده از اد منیجر

مراحل تبلیغات اسپانسری

 • ابتدا وارد حساب کاربری فیس بوک متصل به اینستاگرام شوید.
 • هدف کمپین خود را مشخص کنید. این هدف می‌تواند یکی از این موارد باشد: آشنایی با یک برند، دسترسی به محصول و خدمات، ترافیک بازدید، نصب اپلیکیشن، تعامل بیشتر، بازدید بیشتر ویدیو یا مبادله.
 • مخاطبان هدف خود را تعیین کنید. در «Ad Manager» فیس‌بوک می‌توانید فاکتورهایی مثل سن، جنسیت، زبان، فاکتورهایی مانند تحصیلات، وضعیت اقتصادی، مکان جغرافیایی، علایق، رفتارها، ارتباطات، مخاطبان سفارشی و قدیمی و مخاطبان مشابه راتعیین کنید.
 • برای نمایش تبلیغ اینستاگرام، می‌توانید از فضای اینستاگرام، فیسبوک یا هر دو استفاده کنید. تنها کافیست در بخش Edit Placements ترجیح خود را مشخص کنید. همچنین می‌توانید بخش استوری یا پست را برای نمایش برگزینید.
 • در بخش Budget & Schedule می‌توانید بودجه و برنامه تبلیغات خود را مشخص کنید. این بخش به شما کمک می‌کند که رصد بهتری داشته باشید و در صورت لزوم، کمپین را متوقف کنید. می‌توانید این بخش را به صورت روزانه یا Lifetime تنظیم کنید. همچنین امکان ورود پیشنهاد قیمت به صورت دستی را هم دارید.
 • در نهایت نوع محتوا را در بخش format مشخص کنید و محتوا را انتشار دهید.

مزایا و معایب تبلیغات اسپانسری اینستاگرام

تبلیغات اسپانسری، روشی مستقیم و عالی برای تبلیغ پیج در اینستاگرام است. این روش، امکانات زیادی برای شناسایی و جذب بهترین مخاطبان فراهم می‌کند. با این حال بهتر است بدانید که این روش در کنار این مزایا، معایبی هم دارد و ممکن است برای هر صفحه‌ای کاربردی نباشد.

 

مزایا و معایب تبلیغات اسپانسری

 

در ابتدا ذکر این نکته لازم است که این امکان، بیشتر برای پیج‌های کاری و تجاری طراحی شده‌است، بنابراین استفاده از آن برای صفحات شخصی و روزمره توصیه نمی‌شود. همچنین باید توجه داشته باشید که نرخ تبلیغات اسپانسری اینستاگرام، به دلار محاسبه می‌شود. نرخ این نوع تبلیغ بر اساس هر کلیک می‌تواند از ۲ تا ۲۰ دلار متغیر باشد. با توجه به نرخ ارز در ایران، این مبلغ در طولانی مدت بسیار قابل توجه است، به همین دلیل ممکن است هزینه بهره‌گیری از این سرویس برای بعضی کسب و کارها سنگین باشد.

بنابراین اگر توان پرداخت آن را ندارید بهتر است سراغ روش‌های دیگر بروید که می‌توانند به صورت رایگان یا با هزینه کمتر انجام شوند. در نهایت، باز هم این نکته مهم را بگوییم که حتی اگر بتوانید از این روش تبلیغاتی استفاده کنید، باز هم ریسک بالایی برای شما دارد و ممکن است حساب شما توسط اینستاگرام مسدود بشود. بنابراین بهترین روش‌ها، همان استفاده از تبلیغات اینفلونسری یا تبلیغ در پیج‌های عمومی اینستاگرامی است.

روش‌هایی که تبلیغات مستقیم نیستند اما به جذب فالوور کمک ‌می‌کنند

روش‌هایی که تا به اینجا توضیح دادیم، تبلیغاتی هستند. یعنی لازم است شما جهت انتشار محتوا و جذب فالوور، هزینه پرداخت کنید. اما جذب فالوور در اینستاگرام همیشه پولی نیست. در واقع، اینکه شما بتوانید بدون هزینه فالوور جذب کنید، بهترین و ایده‌آل‌ترین حالت است. بنابراین، خواستیم در کنار معرفی رشو های تبلیغات در اینستاگرام، خیلی کوتاه سایر روش های جذف فالوور را هم به شما توضیح بدهیم.

۱- کامنت مارکتینگ

یکی از روش‌های رایج برای جذف فالوور در اینستاگرام، استفاده از کامنت مارکتینگ یا تبلیغات کامنتی است. در این روش، باید از بخش نظرات پست دیگران برای تبلیغ خود استفاده کنید.

این روش، سریع و ساده انجام می‌شود اما باید نکاتی را در آن رعایت کنید. از جمله:

 • تعداد کامنت در اینستاگرام محدودیت دارد، در هر روز باید نهایتا ۱۵۰ کامنت منتشر کنید. همچنین نباید در طول یک ساعت، بیشتر از ۳۰ کامنت بنویسید.
 • کامنت‌ها تا حد ممکن باید ساده، صمیمی و واقعی باشند. سعی کنید از طنز، داستان‌پردازی و تعامل با دیگران برای جذب مخاطب استفاده کنید.
 • تبلیغات را تا حد امکان به انتهای کامنت منتقل کنید؛ به عنوان مثال ابتدا درباره پستی که زیر آن کامنت گذاشته‌اید نظر دهید و سپس، درباره محصول یا خدمت خود بگویید.
 • زیر پست‌هایی کامنت تبلیغاتی بنویسید که با فعالیت پیج شما همسو باشند؛ استفاده از پست‌های غیرمرتبط موجب بی‌نتیجه شدن کامنت مارکتینگ می‌شود.
 • گاهی از دیگران بخواهید که شما را در کامنت‌ها معرفی کنند، همیشه لازم نیست خودتان به صورت مستقیم تبلیغ کنید.
 • از هرگونه بحث حاشیه‌ای که ممکن است توهین‌آمیز و آزاردهنده باشد، پرهیز کنید. چنین نظراتی موجب می‌شود مخاطب به جای محصول و خدمات، تنها عقاید شما را هدف قرار دهد.
 • پیج‌هایی را انتخاب کنید که مخاطب فعال زیادی داشته باشند و کامنت‌های آن‌ها بالای ۱۰۰ عدد باشد.
 • به واقعی بودن کامنت‌های خود و دیگران توجه کنید. کامنت‌هایی که از ایموجی خالی استفاده می‌کنند یا تعاملی نیستند، بی‌ارزش هستند.

با رعایت این موارد، می‌توانید از طریق کامنت‌های پست‌های دیگر فالوور واقعی جذب کنید. مهم‌ترین نکته در این راستا، استفاده از روش‌های تعاملی است؛ سعی نکنید یک کامنت را زیر تمام پست‌ها کپی کنید. به تناسب موضوع هر پست، کامنتی بنویسید. در این روش، تعداد کامنت مهم نیست، بلکه میزان جذابیت و کیفیت محتوا مهم است.

کامنت مارکتینگ در اینستاگرام

2- نمایش در صفحه سرچ

گاهی خود اینستاگرام تبدیل به ابزاری برای تبلیغات پیج شما می‌شود. وقتی به قسمت اکسپلور این پلتفرم سر بزنید، با پست‌های مختلفی روبه‌رو خواهید شد که از صفحاتی هستند که شما آن‌ها را دنبال نمی‌کنید. این پست‌ها، عموما محتوایی مشابه به صفحات دنبال‌شده توسط شما دارند. در واقع اینستاگرام، با الگوریتم‌های خاص خود، محتوای موردعلاقه کاربران را تشخیص می‌دهد و محتوایی مشابه را در بخش سرچ به آن‌ها پیشنهاد می‌کند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که کاربران بیشتر زمان خود را در قسمت سرچ این شبکه اجتماعی می‌گذرانند؛ به همین دلیل ورود به صفحه اکسپلور اینستاگرام، موجب افزایش بازدید شگفت‌انگیز پست‌ها خواهد شد. برای ورود به قسمت سرچ، تکنیک‌های مختلفی وجود دارد، اما اگر بخواهیم ساده‌ترین و بهترین موارد را نام ببریم، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • در انتخاب نام صفحه دقت کنید. اگر فعالیت خاصی انجام می‌دهید، باید نام صفحه شما در راستای همان فعالیت باشد. مثلا «مزون گلها»، «گروه هنری دیبا»، «آموزشگاه موسیقی نغمه» و نام‌هایی از این قبیل، در جستجوهای کاربران بیشتر نمایش داده می‌شوند. این کار در تبلیغ پیج اینستاگرام اثر مثبت دارد.
 • از هشتگ‌های ترند در حوزه فعالیت خود استفاده کنید. روزانه محتواهای زیادی در اینستاگرام ترند می‌شوند، اما لزوما همه آن‌ها به فعالیت شما ربط ندارند. بنابراین تنها فاکتور پرطرفدار بودن را در نظر نگیرید و به تناسب با محتوا هم دقت کنید.
 • سعی کنید با روش‌های تبلیغاتی دیگر مانند کامنت مارکتینگ و اینفلوئنسر مارکتینگ، بازدید از صفحه خود را بیشتر کنید. اینستاگرام طبق الگوریتم‌ها، صفحات پربازدید را بیشتر در بخش سرچ به کاربران نمایش می‌دهد.

تبلیغات در صفحه سرچ اینستاگرام

3- برگزاری مسابقه و کمپین

برای جذب مخاطبان، باید پیشنهادات وسوسه‌انگیز و جذاب به آن‌ها ارائه دهید. جایزه، همیشه خواستنی و دلنشین است! سعی کنید هر از چندگاهی در پیج خود، مسابقه‌هایی برگزار کنید و جوایز مختلف برای آن تعیین کنید. جایزه می‌تواند هدیه نقدی، یک محصول رایگان، کد تخفیف، شرکت در یک سفر یا هر چیز دیگری باشد. سعی کنید از مخاطبان بخواهید دیگران را به صفحه شما دعوت کنند. مثلا بگویید کامنتی که بیشترین لایک را بگیرد برنده است، یا کسی که بیشتر زیر پست مسابقه افراد دیگر را منشن کند برنده است. با این روش‌ها، مخاطبان زیادی از صفحه شما بازدید خواهند کرد. حتی اگر تعداد افراد جذب شده به صفحه زیاد نباشد، با افزایش بازدید، احتمال حضور شما در صفحه سرچ اینستاگرام بیشتر خواهد شد.

البته به این نکته مهم هم توجه داشته باشید. تا جای ممکن بهتر است از مسابقه استفاده نکنید، زیرا این روش جذب فالوور از نظر اینستاگرام غیر قانونی و خلاف است، در نتیجه ممکن است پیج شما را جریمه کند.

نکته بسیار مهم: در هیچ کمپینی برای جذب فالوور شرکت نکنید! سال‌ها تجربه فعالیت در اینستاگرام به ما ثابت کرده که شرکت کردن در کمپین‌های تبلیغاتی، اشتباه بزرگی است.

مهم‌ترین دلیلش هم آن است که پیج شما پر از فالوورهایی می‌شود که بدون توجه به موضوع و محتوایی که دارید، پیج شما را فالو می‌کنند و معمولا پس از به پایان رسیدن کمپین، یا شما را آنفالو می‌کنند، یا اینکه تعاملی با محتواهای شما برقرار نمی‌کنند و در نتیجه، شما می‌مانید و یک پیج پر از فالوورهای غیر فعال که در دراز مدت مشکلات جدی برای رشد شما ایجاد می‌کنند. پس هرچقدر هم جذب فالوور با کمپین جذاب و سریع است، باز هم ارزش آن را ندارد.

برگزاری مسابقه برای تبلیغ پیج

تبلیغات پیج اینستاگرام با ابزارهای دیگر

تا اینجای ماجرا، درباره مخاطبانی صحبت کردیم که در اینستاگرام حضور دارند. اما اگر بخواهیم تبلیغات اینستاگرام را گسترش دهیم، باید به مخاطبانی که ممکن است به هر دلیلی ما را در این شبکه مجازی نبینند هم فکر کنیم. به عنوان مثال، ممکن است کسی به طور کلی در این شبکه عضو نباشد، یا کسی در این شبکه باشد اما تبلیغات شما را تا کنون ندیده باشد. در این شرایط، می‌توانید از شبکه‌ها و مسیرهای دیگری برای تبلیغ پیج خود استفاده کنید.

تبلیغات برای صفحات اینستاگرامی از کانال های مختلف

۱- استفاده از تلگرام

یکی از پیامرسان‌های پرمخاطب در سراسر جهان، تلگرام است. گروه‌ها و کانال‌های موجود در این پلتفرم، یکی از بهترین مکان‌ها برای تبلیغ هستند. در تلگرام می‌توانید در خلال محتواهای مختلف، به تبلیغ پیج اینستاگرام خود بپردازید. در این زمینه هم باید به ارتباط محتوا و فعالیت پیج توجه داشته باشید. مخاطب هدف، باید نیاز یکسانی را دنبال کند تا جذب صفحه شما شود. گاهی ممکن است صفحه خود را به یک کانال تلگرامی که متعلق به خودتان است متصل کنید. این کار هم از جمله شگردهای تبلیغاتی به شمار می‌آید. با این حال، توجه داشته باشید که استفاده از کانال‌های متنوع، می‌تواند مخاطبان بیشتری را به سوی پیج شما سرازیر کند.

۲- به کارگیری گوگل ادز

یکی از ابزارهای شناخته شده در حوزه دیجیتال مارکتینگ که برای تبلیغات سایت استفاده می‌شود، گوگل ادز است. شاید برایتان جالب باشد که از این ابزار، می‌توان برای تبلیغات اینستاگرام هم استفاده کرد. برای این کار کافی است کد URL پروفایل یا پستی که قرار است تبلیغ کنید را وارد Google ads کرده و برای آن کمپین طراحی کنید. نکته مهم در راستای این تبلیغات این است که از خود کاربران پرسیده می‌شود که لینک را داخل برنامه باز می‌کنند یا مرورگر. با این حال استفاده از گوگل ادز در حوزه تبلیغ برای پیج‌های اینستاگرامی، روش خاص است که برای کسب و کارهای بزرگ و حرفه‌ای کارآمد خواهد بود.

تبلیغات اینستاگرام در گوگل ادز

۳- تبلیغ در سایت و بلاگ

روش‌های بازاریابی درون‌گرا مانند استفاده از محتوانویسی در سایت و بلاگ، همواره یکی از بهترین روش‌ها برای جذب مخاطبان هستند. اگر سایتی دارید که در آن تولید محتوا انجام می‌دهید، می‌توانید با لینک‌دهی از آن به عنوان کانالی برای جذب مخاطب اینستاگرام استفاده کنید. از سویی، می‌توانید به دیگر سایت‌ها مقالات رپورتاژی سفارش دهید تا علاوه بر سایت خود، از کانال‌های دیگر هم مخاطب جذب کنید. در این روش هم بایستی به هماهنگی نیاز مخاطبان سایتی که در آن تبلیغ می‌کنید با مخاطبان پیج اینستاگرام خودتان توجه داشته باشید تا بیشترین تعداد مخاطب فعال را جذب کنید.

۴- ایمیل مارکتینگ برای تبلیغ اینستاگرام

استفاده از ایمیل برای تبلیغات، از جمله روش‌های متداول و قدیمی است که هنوز هم رواج دارد. میزان جذب مخاطب از تبیلغات ایمیلی بسیار بالاست و به همین علت، بهتر است برای تبلیغ کسب و کار اینستاگرامی خود از آن چشم‌پوشی نکنید. در این روش، ایمیل‌هایی شامل عکس، متن و پیشنهادات ویژه به کاربران ارسال می‌شوند. از جمله الزامات استفاده از این روش، داشتن ایمیل کاربران است.

عموما برندهایی از این روش بهره می‌برند که سایت مشخصی برای ارائه محصول و خدمات دارند. ایمیل مارکتینگ بیشتر برای مشتریان قدیمی یا مخاطبانی که با برند آشنایی دارند ولی تا کنون از آن خرید نکرده‌اند کاربرد دارد. توجه داشته باشید که ایمیل باید کاملا کوتاه و صریح تبلیغ را به مخاطب منتقل کند. در خلال تبلیغ، می‌توانید با لینک‌دهی به صفحه اینستاگرام یا اشاره به پستی خاص، تبلیغات اینستاگرامی خود را انجام دهید.

ایمیل مارکتینگ برای تبلیغ اینستاگرام

نکات طلایی برای تبلیغات موفق در اینستاگرام

تبلیغات همیشه عنصری مهم در موفقیت کسب و کارهاست. در صورت نداشتن تبلیغ درست، مخاطبان به خوبی جذب برند نخواهند شد و کاهش مخاطبان، به شکست کسب و کار می‌انجامد. با این حال، دادن آگهی‌های تبلیغاتی متعدد و استفاده از چندین کانال برای جذب مخاطب، تنها راه تضمین رشد پیج اینستاگرام شما نخواهد بود! موفقیت در تبلیغات اینستاگرام، پیش‌زمینه‌هایی دارد که عدم رعایت آن‌ها، نه تنها موجب بی‌تاثیری تبلیغات می‌شود، بلکه ریزش مخاطبان فعلی را هم به دنبال دارد. پیش از انجام تبلیغات در اینستاگرام، حتما نکات زیر را مدنظر داشته باشید:

۱- ساخت پروفایل حرفه‌ای

پروفایل شما باید کاملا معتبر و حرفه‌ای باشد. برای داشتن یک پروفایل خوب، کارهای زیر را انجام دهید:

 • عکس پروفایل مناسب انتخاب کنید؛ این عکس می‌تواند شامل لوگو یا هرچیزی باشد که شما را متمایز می‌کند.
 • اکانت خود را روی حالت Professional قرار دهید و بسته به نوع فعالیت، Creator یا Business را انتخاب کنید.
 • در بخش توضیحات، حتما به نوع کسب و کار و نام برند اشاره کنید.
 • ترجیحا اکانت شخصی خود را نیز در بخش Bio منشن کنید.
 • راه‌های ارتباطی شامل تلفن، واتس اپ، ایمیل و فیسبوک را فعال کنید.
 • توضیحاتی درباره مسیر رشد برند تنظیم کرده و آن را در بخش هایلایت نگهداری کنید.
 • پیش از اقدام به تبلیغ، اکانت خود را با انتشار پست و استوری فعال نمایید.

ساخت پروفایل حرفه‌ای در اینستاگرام

۲- شناسایی دقیق مخاطبان

یکی از راه‌هایی که می‌تواند در تبلیغات اینستاگرام خوب، موثر باشد، این است که مخاطبان خود را به خوبی بشناسید. محصول و خدمت شما، چه گروهی را هدف گرفته است؟ کودکان دختر زیر ۵ سال یا مردان بالای ۲۰ سال؟ تعیین بازار هدف، به شما در تولید محتوای بهتر و تبلیغات موثرتر کمک می‌کند. هر نوع جذب مخاطبی خوب نیست، وقتی شما یک فروشگاه لباس زنانه دارید، نباید از اینکه ۵۰ درصد مخاطبان شما مرد هستند خوشحال باشید! همچنین اگر ۱۰۰۰ دنبال‌کننده دارید، اما فقط ۲۰ نفر با شما تعامل دارند، حتما باید به دنبال راه چاره باشید. شناخت بازار هدف و بررسی رفتارهای مخاطبان، مهم‌ترین قدم در موفقیت یک کسب و کار است.

۳- تعیین استراتژی

پس از تشکیل پروفایل و تعیین مخاطبان، نوبت به تدوین استراتژی می‌رسد. در این مسیر، باید مشخص کنید که چه چیزی می‌خواهید؟ فروش بیشتر؟ تعامل بیشتر؟ نگه داشتن مخاطبان قدیمی؟ جذب مخاطبان جدید؟ با تدوین یک استراتژی درست، می‌توانید بهترین روش تبلیغات اینستاگرام که برای کسب و کار شما مناسب است را پیدا کنید. به عنوان مثال برگزاری مسابقه بیشتر در راستای افزایش تعامل مخاطبان قدیمی است، هرچند می‌تواند به جذب دنبال‌کننده نیز منجر شود. در مقابل، استفاده از تبلیغات اینفلوئنسری و کامنت مارکتینگ تاثیر بیشتری در جذب مخاطبان جدید و بیشتر شدن فالوورها خواهد داشت.

۴- تولید محتوای موثر

اگر یک ظرف خالی شیرینی را به سمت دیگران بگیرید، چه می‌شود؟ اگر ظرف پر باشد اما دور آن پر از حشرات باشد چه؟ قطعا هیچکس چنین پیشنهادی را قبول نخواهد کرد. پیجی که محتوای خوبی نداشته باشد با هیچ روش تبلیغاتی رشد نخواهد کرد. سعی کنید در ابتدای فعالیت، حداقل ۱۰ پست و ۱۰ استوری هایلایت شده که نشان‌دهنده فعالیت شما باشند در صفحه قرار دهید. همچنین بهترین پست‌های خود را در حالت پین شده قرار دهید تا در قسمت بالای صفحه نمایش داده شوند. پیش از تبلیغ اینستاگرام، باید پیج خود را بهینه سازی کنید تا ارزش بازدید داشته باشد.

مخاطب با تبلیغاتی که شما منتشر می‌کنید، وارد صفحه شما می‌شود. کار اصلی جذب، به عهده محتواست. اگر شما پست‌ها و استوری‌های خوبی نمایش دهید، مخاطب به راحتی به دنبال‌کننده تبدیل می‌شود. همچنین در صورتی که فعالیت شما در زمینه فروش باشد، محتوای درست می‌تواند این دنبال‌کننده را به یک مشتری خوب تبدیل کند. بنابراین تمام تمرکز خود را روی تبلیغ نگذارید، ۷۰ درصد به تولید محتوای جذاب و منحصر به فرد بپردازید و ۳۰ درصد، از تبلیغات کمک بگیرید.

تولید محتوای موثر

۵- رصد منظم پیش و پس از تبلیغات

انجام تبلیغات، تنها نیمی از مسیر رشد است. بررسی و تحلیل منظم، مهم‌ترین نقش را در تاثیرگذاری تبلیغ اینستاگرامی ایفا می‌کند. پیش از انجام تبلیغات، آمار دقیقی از تعداد دنبال‌کنندگان، تعامل صفحه، میزان فروش و فاکتورهایی که قرار است تغییر کنند به دست آورید. پس از انجام تبلیغات نیز در بازه‌های زمانی منظمی این فاکتورها را بررسی کنید. به عنوان مثال یک ساعت پس از انتشار تبلیغ، یک روز پس از آن و یک هفته پس از آن صفحه را بررسی کنید. داشتن بررسی دقیق و منظم، در تصمیم‌گیری بهتر برای تبلیغ‌های بعدی به شما کمک خواهد کرد. با این روش، متوجه می‌شوید که کدام نوع تبلیغ شما را بیشتر به هدف موردنظر می‌رساند. این کار در ذخیره زمان، هزینه و انرژی به شما کمک می‌کند و موجب تبلیغات بهینه‌تر می‌شود.

و در نهایت…

تبلیغات اینستاگرام یکی از فعالیت‌های مهم در راستای رشد صفحات در این پلتفرم است. برای این کار، می‌توانید از تبلیغات اسپانسری خود اینستاگرام استفاده کنید که البته هزینه بردارتر از سایر روش‌هاست. همچنین می‌توانید از اینفلوئنسرها، پیج‌هایی با کاربری مشابه، بخش کامنت‌ها و سفارش تبلیغ به دیگر صفحات هم استفاده کنید. علاوه بر این، استفاده از روش‌های خارج از پلتفرم اینستاگرام مانند تلگرام، ایمیل و انواع سایت‌ها هم برای تبلیغات پیج‌ها رایج است. توجه داشته باشید که پیش از انتخاب روش، حتما هدف خود را از تبلیغ مشخص کنید. همچنین با تولید محتوای موثر و جذاب، می‌توانید مخاطبان بیشتری از راه تبلیغات به دست آورید.

درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر