چگونه در اکسپلور اینستاگرام دیده شویم؟

چگونه در اکسپلور اینستاگرام دیده شویم؟

هر کسب و کاری به دنبال شناخته شدن است. دیده شدن، بیشتر از اینکه به شانس احتیاج داشته باشد، به کمی تغییر نیازمند است. بخش اکسپلور اینستاگرام یکی از بخش‌هایی‌ است که کمک زیادی به دیده شدن یک کسب‌و‌کار می‌کند. تب Explore یا همان بخش اکسپلور، یکی از بهترین راه‌هایی‌ست که می‌تواند فالوور و ترافیک زیادی را به سمت شما روانه کند و در نهایت، ورق را به نفع شما برگرداند. ما در دوره‌ای که برای شما آماده کرده‌ایم، همه اینستاگرام را از صفر تا ۱۰۰ به شما یاد می‌دهیم. از ساخت اکانت، انواع اکانت‌ها و اکسپلور و تنظیمات پیشرفته! آماده‌ای استاد اینستاگرام باشی؟ پس دوره زیر را از دست ندهید:

موقع کار با اینستاگرام مدام براتون سوال پیش میاد؟‌

ما در دوره گام به گام اینستاگرام قراره به همه سوال‌ها و مشکلاتتون درباره کار با اینستاگرام جواب بدیم. آماده حرفه ای شدن هستید؟
برای مشاوره رایگان تماس بگیرید:
مشاهده دوره
021-41897111 (داخلی 3)

در این مطلب، برایتان توضیح می‌دهیم چگونه محتواها برای نمایش در این صفحه انتخاب می‌شوند، چگونه می‌توانید با مخاطبانتان از این راه ارتباط برقرار کنید، چگونه نرخ تعامل کاربران (Engagement) صفحه‌ی خود را افزایش دهید و در نهایت، چشم‌انداز ارزشمندی به دست آورید. سپس با استفاده از ویژگی‌های آن، کسب و کار خودتان را بهتر معرفی کنید و بیشتر دیده شوید.

بگذارید مقاله را این طور شروع کنیم …

اکسپلور اینستاگرام چیست؟

اکسپلور اینستاگرام (یا همان Explore اینستاگرام!) صفحه‌ای است که پست‌هایی از صفحات سراسر دنیای اینستاگرام (چه آن‌ها را فالو کرده باشید و چه نکرده باشید) را برایتان نمایش خواهد داد. این پست‌ها طبق فعالیت‌های قبلی شما انتخاب می‌شوند و از الگوریتم‌هایی که برای دنبال کردن فعالیت شما در اینستاگرام تعبیه شده است، پیروی می‌کنند؛ جایی که می‌توان گفت صادقانه‌ترین مکان در دنیای اینترنت به شمار می‌رود. البته این الگوریتم تنها به عملکرد شما وابسته نیست، بلکه فعالیت دوستان‌تان را نیز زیر نظر می‌گیرد.

برای دسترسی به بخش Explore، اپلیکیشن اینستاگرام را باز کنید. پایین صفحه چند آیکن می‌بینید. آیکنی که به شکل ذره‌بین است و بین دو آیکن خانه و علامت + قرار دارد، همان بخش اکسپلور اینستاگرام است.

اکسپلور اینستاگرام چیست؟

گزینه اکسپلور اینستاگرام در اپلیکیشن

اگر کمی ساده‌تر برایتان توضیح دهم، اینطور می‌شود گفت که پست‌های نمایش داده شده در بخش اکسپلور، به این که شما چه پیج‌هایی را فالو کرده‌اید ارتباط مستقیمی ندارد. برخلاف صفحه‌ی اصلی اینستاگرام که تنها پست‌های صفحاتی را نمایش می‌دهد که شما آن‌ها را فالوو کرده‌اید. الگوریتمی که برای بخش اکسپلور در نظر گرفته شده است، (کاملاً صادقانه) فعالیت‌هایی که در اینستاگرام‌تان داشته‌اید را بازتاب می‌دهد.

بخش اکسپلور نیز پست‌های جدید و مرتبط با فعالیت‌های شما را نشان می‌دهد. همچنین، استوری‌ها یا لایو استوری‌هایی که در محدوده جغرافیایی شما ثبت شده‌اند یا اینستاگرام تصور می‌کند که شما به آن‌ها علاقمندید نیز در بخش اکسپلور به شما نمایش داده می‌شود.

حالا که درک بهتری از این بخش اپلیکیشن اینستاگرام داریم، برویم به سراغ اینکه چطور می‌توانیم محتوای صفحه اینستاگرام خود را در این بخش نمایش دهیم. در ادامه چند نکته‌ی عملی به شما می‌گوییم تا بتوانید به مرور تغییرات لازم را ایجاد کنید.

محتوای بخش اکسپلور اینستاگرام چطور انتخاب می‌شود؟

وقتی بحث به محتوای نمایش داده شده در اکسپلور می‌رسد، داده‌ها حکم پادشاه را دارند. اینستاگرام سعی دارد محتوای نمایش داده برای هر کاربر مختص به خود او باشد. این اختصاصی‌سازی (یا همان شخصی‌سازی) به این شکل اتفاق می‌افتد که اینستاگرام پست‌های موجود در اکسپلور را بر اساس لایک‌ها و صفحاتی که فالوو می‌کنید، به نمایش می‌گذارد.

[academy]

با اینکه الگوریتم انتخاب محتوا به طور دقیق برایمان مشخص نیست، اما به نظر می‌رسد طبق قوانین زیر انتخاب می‌شوند:

 • محتوای نمایش داده شده بر اساس پست‌هایی است که کاربر قبلا با آن‌ها درگیر شده است.
 • محتوای نمایش داده شده، پست‌هایی هستند که تعداد زیادی از کاربران اینستاگرام جذب آن‌ها شده‌اند.
 • محتوای نمایش داده شده در اکسپلور، پست‌هایی بر اساس محتوای صفحات فالو شده توسط کاربر است.

با گذشت زمان، اینستاگرام الگوهای فعالیت کاربران را شناسایی کرد و از آن به بعد، محتواها را بر اساس آن الگوها نمایش می‌دهد. همچنین، اینستاگرام سعی کرد طرز کار اکانت‌های مشابه و چگونگی عملکرد آن‌ها را بررسی کند و فرض را بر نتایج بررسی‌هایش اعمال کند.

به گفته‌ی وب‌سایت Wired دقت کنید:

نمایش پست‌های مرتبط با فعالیت کاربر، نیازمند جمع‌آوری حجم عظیمی از محتواست. هرچه داده‌های شما بیشتر باشد، راحت‌تر می‌توانید الگوی مدنظرتان را طراحی کنید. هرچه کاربران بیشتری جذب کنید و داده‌ها و الگوهای بیشتری داشته باشید، بهتر و بیشتر می‌توانید محتواها را ترکیب کرده و به افراد نشان دهید.

چهار نکته ساده برای نمایش محتوا در اکسپلور اینستاگرام

در ادامه به شما چهار روش را معرفی می‌کنیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید محتوای خود را در بخش Explore اینستاگرام نمایش دهید.

۱- مخاطبان خود را بشناسید

شما که نمی‌خواهید یک کیف سامسونت را به یک نوزاد بفروشید، اینطور نیست؟

اگر می‌خواهید محصولاتتان را به فروش برسانید، ابتدا باید بدانید قرار است به چه کسانی بفروشید. باید از خود بپرسید که مخاطبان شما واقعاً به چه چیزی احتیاج دارند و کسب و کار شما چطور می‌تواند به آن‌ها کمک کند؟ برای اینکه کار با بخش Explore اینستاگرام را آغاز کنید، به پرسش‌های زیر کمی فکر کنید:

 • مشتریان هدف شما چه کسانی هستند؟
 • آن‌ها به چه چیزهایی علاقه‌مند هستند؟
 • اکانت اینستاگرام آن‌ها چگونه است؟
 • چه کسانی را فالو می‌کنند؟

به این فکر کنید که در بخش اکسپلور اینستاگرام چه فردی می‌خواهید نمایش داده شوید؟ فرد موردنظرتان به چه چیزهایی علاقه خواهد داشت؟ یک ایده‌ی خوب این است که پرسونای مخاطب موردنظرتان را بسازید. با شناخت بهتر مخاطب هدفتان، راحت‌تر می‌توانید با آن‌ها تعامل کنید.

۲- به مخاطب گوش دهید

اهمیت دادن به مخاطب می‌تواند بین به اشتراک گذاشته شدن محتوا یا نادیده گرفته شدن آن تفاوت ایجاد کند. برای اینکه محتوای‌تان متناسب با مخاطب‌تان باشد، لازم است بدانید کاربران با چه نوع محتوایی بیشتر تعامل دارند. اگر تاکنون اکانت‌های مرتبط با صنعت خود و مخاطب هدفتان را دنبال کرده باشید، احتمالاً می‌دانید باید چه نوع محتوایی تولید کنید تا در بخش اکسپلور اینستاگرام حضور داشته باشید.

رعایت چند نکته‌ی ساده شما را به حضور در این بخش اینستاگرام نزدیک می‌کند:

 • به حس کلی بخش Explore گوش دهید: تم کلی پست‌هایی که نمایش داده می‌شوند چه چیزی هستند؟ عامل زیبایی‌شناختی آن‌ها چیست؟ چه موضوعاتی در جامعه مخاطبان شما پرطرفدار هستند؟ اینها تمام چیزهایی هستند که باید در خاطرتان نگه دارید.
 • از قابلیت‌های جستجوی اینستاگرام استفاده کنید: با استفاده از این قابلیت می‌توانید بدانید در منطقه‌ی جغرافیایی‌تان چه محتوایی محبوب است. برای این کار می‌توانید در جستجوی اینستاگرام بر روی تب Places کلیک کنید و تگ دقیق‌تری از موقعیت جغرافیایی خود بدهید و نوع محتواهایی که نمایش داده می‌شوند را یادداشت کنید.
 • فالووینگ‌ها و فالوورهای خود را بررسی کنید: فالویینگ‌ها و فالوورهای‌تان چه محتواهایی را لایک کرده‌اند؟ روی آیکن قلب در نوار پایین اپلیکیشن کلیک کنید، سپس از بالای صفحه، فالویینگ را انتخاب کنید. به این ترتیب، می‌توانید ببینید افرادی که دنبال می‌کنید با چه نوع محتوایی سروکار دارند

۳- از هشتگ‌ها استفاده کنید

هشتگ‌ها چاشنی شبکه‌های اجتماعی هستند. فرق نمی‌کند مردم از آن‌ها استفاده می‌کنند یا نه، هشتگ‌ها برای بازاریابان اهمیت زیادی دارند. اولین کاری که برای دیده شدن محتوایتان می‌توانید انجام دهید این است که از هشتگ‌ استفاده کنید و محتوای‌تان را از گم شدن در میان انبوه محتوا نجات دهید!

هشتگ‌ها شبانه روزی کار می‌کنند و هرکس که آن‌ها را جستجو کند، نشان داده می‌شوند. با کشاندن مخاطبان به صفحه شما کار راحت‌تر می‌شود. به هرحال خیلی مهم است که روش صحیح استفاده از هشتگ‌ها را بدانید. یادتان باشد، هرچیزی را هشتگ نکنید و مشخصاً درباره‌ی موضوع کسب‌و‌کارتان باشد.

۴- کاربران را به تعامل تشویق کنید

از هر کاری که می‌توانید برای افزایش تعامل کاربر با محتوایتان انجام دهید، دریغ نکنید تا مخاطبان هدفتان را به دست آورید. هرچه پست اینستاگرامتان لایک و کامنت بیشتری دریافت کند، شانس بیشتری دارد تا در صفحه‌ی اکسپلور مخاطب هدفتان نمایش داده شود. زمانی که عکس یا ویدیویی را منتشر می‌کنید، به این فکر کنید که چگونه می‌توانید فالوئرها یا کامنت‌های بیشتری داشته باشید؟

برای مثال، اگر صاحب برند دکوراسیون داخلی هستید و تصویری از اتاقی که در آن کار می‌کنید منتشر کرده‌اید، تمام کمپانی‌ها یا برندهای مرتبط با کسب‌و‌کار خود را هم تگ کنید تا افراد بیشتری شما را ببینند. حتی می‌توانید اکانت وبلاگ‌‌نویس‌های مرتبط با دکوراسیون داخلی را هم تگ کنید.

اگر برای صفحه اینستاگرام‌تان استوری می‌گذارید، مطمئن شوید لوکیشن خود را هم مشخص کرده‌اید. با ثبت لوکیشن شانس‌تان را برای دیده شدن در استوری‌های منطقه‌ی زندگی خود افزایش می‌دهید. همین امر، کاربران محلی را با برند شما آشنا می‌کند.

نتیجه‌گیری

از هر ترفندی که برای بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید، از بخش اکسپلور اینستاگرام غافل نشوید!

بازهم مثل همیشه شناخت مخاطب حرف اول را می‌زند. اکسپلور اینستاگرام در شناخت مخاطب تاثیر زیادی دارد. شناخت مخاطب کمک می‌کند تا محتوای متناسب با سلیقه‌ی او را خلق کرده و از این راه، او را بیشتر به سمت خود جذب کنید. در کنار این مسئله، استفاده از هشتگ‌ها را هم همیشه گوشه‌ی ذهنتان داشته باشید.

با رعایت این نکات، راحت‌تر از گذشته می‌توانید دیده شوید. و  هرچه بیشتر دیده شوید، مخاطبان بیشتری به شما توجه می‌کنند!

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
بازخورد و سوالات(34 دیدگاه)
  • سلام دوست عزیز. این که پست شما وارد اکسپلور شده یا نه رو میتونید توی بخش insight ببینید. برای آشنایی کامل با این ابزار میتونید مقاله ابزار قدرتمند insight رو توی وبلاگ ما بخونید.

 1. سلام
  وقت بخير
  ببخشيد من اصلا متوجه نشدم از توضيحات شما كه چجوري ميتونم پستم رو با اكسپلور بزارم
  يعني اصلا مطلبي نبود كه نحوه گذاشتن پست رو در اكسپلور بگه
  لطفا راهنمايي كنين
  با تشكر 🙏🏻🌹

  • سلام دوست عزیز. امکان اینکه پست رو به صورت مستقیم در اکسپلور بگذارید وجود نداره! شما باید با انجام دادن یک سری کارها و بالا بردن تعامل مخاطب‌هاتون (طبق همین مقاله) کاری کنید که پستتون خود به خود وارد اکسپلور بشه.

 2. با سلام
  من قبلا پستام خيلي تو اكسپلورر ميرفت و بيشتر لايك و ويوهام از طريق هشتگ بود،اما الان يك هفته اي هست كه اصلا از طريق هستگ حتي يك ويو هم ندارم،خواهشا راهنماييم كنيد.شدوبن شدن يعني چي و بايد چكار كنيم؟؟؟

 3. سلام.در پیج اینستاگرام که ورژن جدید هم هست
  وقتی پست میزارم و لوکیشن(منطقه محلی) رو انتخاب میکنم اما متاسفانه پستمون در اون لوکیشن انتخاب شده نیست؟؟؟
  منو راهنمایی میکنید؟

 4. سلام خسته نباشید میگم . لطفا راهنمایی کنید که چطوری باید فالور های واقعی و کامنت گذار داشته باشم با تشکر.

 5. ببخشید یهـ صوال تو یه هشتگ. ۴۰۰k عکس و فیلم هست اما اون هشتگه. ۱۰۰ تا را بالا میارهـ بقیشو ببینیم باید چیکار کنیمـ

 6. سلام من یه مشکلی دارم اونم اینه جدیدا اکسپلور اینستاگرامم مال کشورای دیگست ینی همش پستای کشورای دیگست هرکاری هم کردم درست نشد چیکار کنم؟ممنون میشم بهم کمک کنید

  • سلام، این مورد احتمالا به خاطر یکی از موارد زیر اتفاق افتاده:

   1. فالو کردن صفحات خارجی زیاد
   2. لایک و کامنت گذاشتن بر روی صفحات خارجی
 7. سلام من پست هام قبلا تو قسمت اکسپلورر دیده میشد و لایک زیاد میگرفت اما‌ الان یک هفته ای هستش که هر پستی میذارم نمیره اکپلورر چیکار باید بکنم؟

 8. تنها راه اومدن تو اکسپلور اینه که یه سری پیج با فالوور چند صد هزار نفری، یا یه سری پیج بالای ۵۰ هزار فالوور تو همون نیم ساعت اولی که پست ارسال میشه، پست شما رو لایک بزنن. اینطوری امکان رسوندن reach یه پیج تازه کار به چند صد هزار با اومدن تو اکسپلور وجود داره‌. به لایکی که از پیج های بزرگ تو نیم ساعت اول بعد پست زدن میگیرین میگن powerlike .
  هشتگ و محتوی تقریبا اثری برای اکسپلور نداره. من تهش ۱۳۰ تا از یه هشتگ که قسمت top قرار نگیره ورودی بگیرم. اونم یبار پیش اومد.
  الان محبوبترین محتوی اکسپلور رو میذارم پیجم، ولی چون پشتیبانی از پیج های بزرگ ندارم، کارم سخته و خیلییییی کم بازدید دارم.

  محتوی خوب زمانی اثر داره که بعد دریافت لایک از پیج های خیلی بزرگ، تو اکسپلور که اومدین، تازه عکس یا فیلمی که گذاشتین اگه چشمگیر باشه مردم روش کلیک میکنن، و اگر محتوی بد باشه میاد اکسپلور و کسی کلیک نمیکنه و از اکسپلور خارج میشه. عمده این پیج های بزرگ هم مطالب مزخرفی دارن که آدم حالش بد میشه تبادل لایک بزنه. باید یه سری پیج مثبت خوب پیدا کنین گروه بزنین بعد واسه هم لایک بزنین. اینو خیلی کم پیش میاد که لو بدن. تازه کامنت انگلیسی الکی پلکی جمع کردن هم باعث رفع مسدودیت های موقت میشه.

  اول تعداد فالورهاتون رو برسونین بالا ۱۰۰۰۰، همزمان یه صد تا پست یا بیشتر هم به مرور بزنین، بعد تازه شروع کنین با پیجهای بزرگ گروه تبادل لایک تشگیل دادن، و الا هیچ موفقیتی در انتظارتون نخواهد بود و هیچ هشتگ و هیچ محتوی و هیچ زمانبندی ارسال پست بهتون کمک نمیکنه.
  تعداد فالوور +۱۰۰۰۰
  تعداد پست +۱۰۰
  بعد شروع تبادل، اینطوری خیلی راحت تر و سریعتر فالوور و لایک واقعی جدید میگیرین.
  پستهای مستهجن رو هم لایک نزنین تو تبادل که تو گناه هزاران نفر دیگه شریک میشین.

 9. من فک میکنم اینستا پیجمو بسته اصلا اکسپلور نمیکنه من پیجایی و دیدم که فالورشون خیییلی کمتره پستایی هم که میزاره افتضاحه ولی بازدید عااالی من خیییییلی پستام عااالی انتخاب میکنم خودم طراحی میکنم ولی بازدید ساعت اول خیییلی خوب میخوره بعدش همونجور میمونه قشنگ مشخصه پیجمو مسدود کرده فقط به فالوورام هیچ وقت اکسپلور نشده از ۱۵۰ پستی که گذاشتم هیییچ کدوم تا حالا نشده کلا دیگه دارم ناامید میشم نمیدونم اخه چرااا مگه باهام لجه یا اونای دیگه خوشگل ترن باور کنید پستام عالیه همه اینایی که میگید و رعایت کردم میشه همین که من گفتم باشه پیجمو فقط به فالوورام محدود کرده باشه در صورتی که پیجم عمومیه خصوصی نیست تو رو خدا کمکم کنید ینی ب مرض نا امیدی رسیدم دیگه میخام کلا با سی هزار فالور رهاش کنم حیف نتی که هزینه میکنم و هیچ نقطه امیدی نداشته باشی ادرس پیجم و بیاید خودتون از نزدیک ببینید اصن @maral127

 10. با سلام با توجه به اینکه قانون کپی رایت تو مملکتمون رعایت نمیشه چجوری توی فضایه اینستاگرام از این کار جلوگیری کنیم تا رقبا نتونن کپی کنن و در ضمن برای آموزش دیدن کلی ابنستا گرام چکاری باید انجام بدم تا کسب و کاری موفق داسته باشم ممنون

  • با سلام.
   دوست عزیز حتما مطالب وبلاگ ما رو مطالعه کنید در مود نحوه موفقیت کسب و کار در اینستاگرام بسیار و مفصل توضیح دادیم در مقاله های مختلف.

 11. ببخشید در بخش چهارم راه کار قرار گیری در صفحه اکسپلور عکس هارو میشه تگ کرد ولی برای ویدو ها باید چه کار کرد ؟

 12. سلام خوب هستين
  من ميخوام براي پيج اينستاگرامم ((@armin )) اين آيدي رو انتخاب كنم ميشه راهنمايي كنين
  كسي با اين آيدي اسم نداره اما وقتي كه ميخوام اين آيدي رو انتخاب كنم اينستاگرام قبول نميكنه
  چون ديدم كه كساني به تازگي همچين آيدي هايي رو انتخاب كردن مثله erfan يا iman

  • سلام،
   امکان انتخاب آی‌دی با تعداد کاراکتر کمتر از ۶ تا فراهم نیست. این افرادی هم که آدی با کاراکتر کمتر دارن در قبالش هزینه پرداخت کردن که باید از ساپورت اینستاگرام کمک بگیرید.

 13. با سلام خسته نباشید.
  تشکر از مطلب خوبتون خانم شاملو!
  ببخشید در بخش چهارم راه کار قرار گیری در صفحه اکسپلور این جمله رو متوجه نشدم:
  تمام کمپانی‌ها یا برندهای مرتبط با کسب‌و‌کار خود را هم تگ کنید تا افراد بیشتری شما را ببینند
  آیا منظور شما استفاده از تگ کردن صفحه برندها بر روی عکس می باشد؟ یا منشن کردن این صفحات در کپشن عکس؟
  ممنون می شوم که پاسخ دهید.
  با تشکر!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

                               

دوره‌های آموزشی اینستاگرام

همین حالا شرکت کنید

همین الان استاد اینستاگرام شو!
×

همکاران ما پاسخگو خواهند بود

نیاز به مشاوره دارید؟

021-41897111
با دیدوگرام در ارتباط باشید

تماس با ما

ارسال