اینستاگرام با بیش از ۲۰ میلیون کاربر یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی در میان ایرانیان است. این روزها جهان سرعت گرفته است و عکس و ویدیو از سریع‌ترین فرم‌هایی هستند که توسط کاربران دیده می‌شوند. شاید همین سرعت در دیده شدن، یکی از دلایل عمدۀ جذابیت این شبکۀ اجتماعی است.

و اما این شبکۀ اجتماعی محبوب نیز مانند هر پلتفرم دیگری شامل مجموعه‌ای از اصطلاحات و کلیدواژه‌هاست که فهم جامع و کامل این اصطلاحات در نحوه کار کردن شما با اینستاگرام تاثیر زیادی می‌گذارد و حقیقتا کمک‌کننده است. در این مقاله تمام اصطلاحاتی را که موقع کار کردن با اینستاگرام به آن نیاز دارید را آموزش می‌دهیم.

به دنبال افزایش فالوور اینستاگرام خود هستید؟ هزاران فالوور واقعی و ایرانی داشته باشید که با شما در تعامل هستند.
دریافت 100 فالوور رایگان همین الان کلیک کنید

و حالا… تمام اصطلاحات اینستاگرامی که باید بدانید!

تمام اصطلاحاتی که در این بخش آورده‌ایم، اصطلاحات اولیه، مهم و پایه‌ای اینستاگرام هستند.

پست (post) چیست؟

هر عکس یا ویدیوی جدیدی که شما در اینستاگرام آپلود کنید، یک پست اینستاگرام محسوب می‌شود. تمام پست‌های شما در صفحۀ پروفایل اینستاگرامتان نمایش داده می‌شود و تمام پست‌های جدیدی که فالوورهایتان به نمایش می‌گذارند، در فید شما قابل مشاهده است.

فالو (follow) چیست؟

فالو در لغت به معنای “دنبال کردن” است. اصطلاح فالو به این معنی است که شما علاقه‌مندید پست‌ها و فعالیت‌های شخص خاصی را دنبال کنید. بنابرین می‌توانید به پیج او بروید و او را فالو (follow) کنید. اگر فالو کنید و او شما را اکسپت کند، شما می‌توانید تمام پست‌های او را ببینید و هر پست جدیدی که می‌گذارد، در صفحۀ home شما نشان داده می‌شود. همچنین شما با فالو کردن اشخاص مختلف می‌توانید ببینید که آنها چه پست‌هایی را لایک کرده‌اند و یا کامنت گذاشته اند.

فالو چیست

فالوور (follower) چیست؟

follower در لغت به معنای دنبال کننده یا تعقیب کننده است. هنگامی که شما پیج کسی را دنبال یا فالو می‌کنید، شما به فالوورهای آن پیج اضافه می‌شوید. در مقابل تمام کسانی که پیج شما را فالو (دنبال) می‌کنند نیز به فالوورهای پیج شما می‌پیوندد. تعداد این فالوورها در قسمت زرد تصویری که در زیر می‌بینید، مشخص است.

کا (k) به چه معناست؟

هر ۱K، معادل عدد ۱۰۰۰ است. اینستاگرام در بسیاری مواقع برای ساده کردن اعداد بزرگ، از k (به معنی کیلو) استفاده می‌کند. با این اوصاف اگر می‌بینید که پیجی ۲۵k فالوور دارد، به این معناست که ۲۵ هزار نفر او را فالو کرده‌اند.

فالوور چیست

فالویینگ (Following) چیست؟

following در لغت به معنای پیروی یا تقلید است. وقتی شما دیگران را فالو می‌کنید، در قسمت فالویینگ (following) می‌توانید آنها را مشاهده کنید. در مورد بقیه پیج‌ها نیز به همین صورت است. فالویینگ هر پیج تعداد کسانی است که توسط آن پیج فالو شده‌اند.

فید (Feed) چیست؟

فید در اینستاگرام اولین صفحه‌ای است که هنگام وارد شدن به اینستاگرام با آن روبرو می‌شوید. در این صفحه می‌توانید جدیدترین استوری‌ و پست‌های فالوورهایتان را مشاهده کنید. در حقیقت این فید در صفحۀ home شما نشان داده می‌شود.

استوری (story) چیست؟

story در لغت به معنای “داستان گفتن و روایت کردن” است.  استوری از قابلیت‌های پرطرفداری است که در سال ۲۰۱۷ به اینستاگرام اضافه شد. این قابلیت به این صورت است که شما میتوانید برای مدت ۲۴ ساعت عکس یا ویدویی (با محدودیت ۱۵ ثانیه) را با فالوورهای خود شیر کنید. این عکس یا ویدیو بعد از ۲۴ ساعت خود به خود حذف می‌شود. اگر می‌خواهید این استوری را نگه دارید می‌توانید آنرا به بخش highlight اضافه کنید. در استوری اینستاگرام امکان لایک وجود ندارد و کامنت‌های فالوورهای شما تنها توسط خود شما قابل دیدن است. در حقیقت شما می‌توانید ببینید که چه کسانی استوری شما را دیده‌اند و کامنت‌هایتان را بخوانید.
استوری دارای قابلیت های گوناگونی برای ادیت تصاویر و ویدیو  است که باعث محبوبیت بیشتر آن شده است. همچنین در آپدیت‌های جدید اینستاگرام قابلیت نظرسنجی نیز به استوری اینستاگرام اضافه شده است.

استوری اینستاگرام چیست؟

برای اینکه در مورد استوری اینستاگرام بیشتر بخوانید، به می‌توانید به مقالۀ تمام آنچه در مورد استوری اینستاگرام باید بدانید در وبلاگ دیدوگرام مراجعه کنید.

لایو (live) چیست؟

live به معنای پخش زنده است. در اینستاگرام نیز لایو (live) در همین معنی به‌کار می‌رود. شما به صورت زنده و بدون محدودیت زمانی می‌توانید فیلم بگیرید و با فالوورهای خود به اشتراک بگذارید. تمام کسانی که در حال دیدن لایو شما در اینستاگرام هستند می‌توانند لایک کنند و به صورت آنلاین کامنت بگذارند. این کامنت‌ها توسط تمام فالوورهای شما قابل دیدن است. درست مانند استوری لایو شما نیز بعد از ۲۴ ساعت خودبه‌خود حذف می‌شود، مگر اینکه آن را به هایلایت (highlight) اضافه کنید.

نوتیفیکیشن (Notification) چیست؟

notification در لغت به معنی “اطلاعات رسمی دربارۀ موضوعی” است. در اینستاگرام این اصطلاح به تمام فعالیت‌هایی مربوط می‌شود که دیگران در مورد پیج و پست‌های شما انجام می‌دهند. مثلا هنگامی که پستی از شما را لایک می‌کنند، کامنت می‌گذارند یا قصد دارند شما را فالو کنند. تک تک این موارد به صورت نوتیفیکیشن‌های مجزا به شما گزارش می‌شود.

نوتیفیکیشن چیست

هشتگ (Hashtags) چیست ؟

به زبان ساده هشتگ، برچسبی است که برای دسته‌بندی و به اشتراک گذاری پست‌ها به کار می‌رود. استفاده از هشتگ باعث می‌شود که به راحتی بتوانید تمام محتواهای ممتفاوت (فیلم، عکس، ویدیو و…) که در مورد یک موضوع خاص وجود دارد را پیدا کنید. هشتگ صرفا مخصوص به اینستاگرام نیست، بلکه در توئیتر، پینترست و فیس‌بوک نیز وجود دارد. مثلا اگر شما می‌خواهید عکس‌های طبیعت را ببینید می‌توانید با سرچ کردن #طبیعت عکس‌های زیادی با این عنوان پیدا کنید.

استفاده از هشتگ فوق‌العاده راحت است. کافی است پیش از هر چیزی که می‌خواهید بنویسید از یک علامت “#” استفاده کنید. همچنین این هشتگ‌ها را در موارد مختلفی می‌توانید استفاده کنید. مثلا در کامنت‌‌ها و زیر پست‌هایتان.

اکسپلور (Explore) چیست؟

اکسپلور اینستاگرام (یا همان Explore اینستاگرام!) صفحه‌ای است که پست‌هایی از صفحات سراسر دنیای اینستاگرام (چه آن‌ها را فالو کرده باشید و چه نکرده باشید) را برایتان نمایش خواهد داد. این پست‌ها طبق فعالیت‌های قبلی شما انتخاب می‌شوند و از الگوریتم‌هایی که برای دنبال کردن فعالیت شما در اینستاگرام تعبیه شده است، پیروی می‌کنند. البته این الگوریتم تنها به عملکرد شما وابسته نیست، بلکه فعالیت دوستان‌تان را نیز زیر نظر می‌گیرد.

اگر تمایل دارید در اکسپلور (explore) اینستاگرام دیده شوید می‌توانید به مقالۀ ما در وبلاگ دیدوگرام با نام چگونه در اکسپلور اینستاگرام دیده شوید مراجعه کنید.

اکسپلور اینستاگرام چیست

منشن (Mention) چیست؟

منشن (mention) در لغت به معنای “اشاره کردن، ذکر کردن و نام بردن” است. دقیقا به همین معنا اگر بخواهید در اینستاگرام  به نام کسی اشاره کنید، از این قابلیت استفاده می‌کنید. مثلا تصور کنید که یک عکس مشترک با دوستتان گرفته‌اید و می‌خواهید به حضور او در عکس اشاره کنید یا می‌خواهید یک نفر را از چیزی آگاه کنید، در این حالت می‌توانید او را منشن کنید.

برای mention کردن کافی است از یک علامت “@” پیش از آیدی اینستاگرام شخص مورد نظر استفاده کنید. از این قابلیت هم در کپشن‌ها و هم در کامنت‌ها می‌توانید استفاده کنید.

تگ (Tag) چیست؟

تگ (tag) در لغت به معنای “برچسب زدن و علامت زدن” است. تگ دقیقا معادل آنلاین برچسب‌ است. گاهی شما در عکس‌های اینستاگرام قصد دارید افراد عکس را معرفی کنید و به نام آنها اشاره کنید، در این حالت از قابلیت تگ کردن می‌توانید استفاده کنید. برای تگ کردن کافی است از @ قبل از آیدی ایسنتاگرام افراد استفاده کنید.

تگ در اینستاگرام چیست

دایرکت (Direct) چیست؟

Direct به معنای “مستقیم و بی‌واسطه” است. دایرکت در اینستاگرام شبیه ارسال مسیج خصوصی می‌ماند. در حقیقت هنگامی که شما می‌خواهید صرفا شما و شخص مورد نظر شما متن پیام شما را ببیند، می‌توانید از دایرکت (ِDirect) استفاده کنید. البته در این قسمت قابلیت گروه ساختن نیز وجود دارد.

دایرکت به نوعی همان قسمت پیام رسان اینستاگرام می‌باشد.

دایرکت چیست

لایک (Like) چیست؟

همانطوری که تمام شما می‌دانید like (لایک) به معنای “علاقه داشتن” است. لایک کردن در اینستاگرام به این معناست که شما از چیزی خوشتان آمده است و می‌خواهید این توجه و علاقه‌تان را نشان دهید. در این حالت از لایک استفاده می‌کنیم. چنانچه بخواهید ببینید چه کسانی پست‌های شما را لایک کرده‌اند، می‌توانید به نوتیفیکیشن‌های خود مراجعه کنید.

شما می‌توانید تمام پست‌های اینستاگرام و حتی کامنت‌ها را لایک کنید.

اگر پست یا کامنتی را لایک کردید و به هر دلیلی پشیمان شدید، پشیمانی کاملا سود دارد چراکه می‌توانید آنرا آنلایک کنید.

آرشیو (Archive) چیست؟

Archive (آرشیو) در اینستاگرام معادل همان آرشیو کردن است. شما می‌توانید پست‌های خود را آرشیو کنید تا هر زمان که بخواهید به آنها دسترسی داشته باشید.

سرچ (Search) چیست؟

سرچ به معنای جست‌وجو کردن است. این یکی از قابلیت‌های قدرتمند اینستاگرام است که مخصوص جستجو کردن است. این قسمت شامل چهار بخش است :

نحوه سرچ در اینستاگرام

۱- Search top

این قسمت به شما صفحاتی را نشان می‌دهد که بیشترین سرچ‌های خود شما بوده است.

۲- Search people

از این قسمت می‌توانید با جست‌وجوی نام افراد یا کسب‌وکارها پیج اینستاگرام آنها را پیدا کنید. در همین بخش هنگامی که شما نام کسی را سرچ می‌کنید، قسمتی به نام Suggested به شما افراد یا پیج‌های مشابه با سرچ شما را نشان خواهد داد.

۳- Search tags

از این قسمت شما می‌توانید هشتگ‌های موردنظر خود را جستجو کنید تا پست‌هایی که دارای هشتگ موردنظر هستند، به شما نمایش داده‌ شود.

۴- Search places

زمانی که شما جی‌پی‌اس (GPS) دستگاه خود را روشن کرده باشید می‌توانید در میان مکان‌ها، شهر‌ها و کشورهای مختلف جستجو کرده و تمام عکس‌هایی که در آن لوکیشن (location) گرفته شده‌اند را خواهید دید.

Saves چیست؟

در اینستاگرام تنها امکان سیوی که وجود دارد، سیو کردن در خود برنامه اینستاگرام است. شما هر پستی را که بخواهید می‌توانید سیو کنید و از طریق صفحۀ خودتان به آنها دسترسی داشته باشید.

سیو کردن در اینستاگرام

Collections چیست؟

از این قسمت می‌توانید تمام پست‌هایی که سیو کرده‌اید را دسته‌بندی کنید. با اینکار شما کلکسیون خود را ایجاد کرذه‌اید.

Turn on/off notifications چیست و به چه کار می آید؟

با روشن و خاموش کردن نوتیفیکیشن‌های اینستاگرام شما می‌توانید انتخاب کنیدبه دلخواه خود از فعالیت‌های فالوورهای اینستاگرام خود به طور آنلاین با خبر بشوید.

کامنت (Comment) چیست ؟

کامنت (Comment) به معنای “اظهارنظر کردن” است. در اینستاگرام نیز هنگامی که بخواهید نظر خود را در مورد یک پست بیان کنید، می‌توانید زیر همان پست کامنت بگذارید. دقت کنید که این کامنت‌ها توسط همه قابل دیدن است و امکان پاسخ (reply) به کامنت شما وجود دارد.

Turn off commenting چیست ؟

اگر پستی را در اینستاگرام منتشر کنید و نخواهید کسی راجع به آن نظری بدهد، می‌توانید بخش کامنت آن را غیر فعال کنید. با این گزینه کامنت‌های شما به اصطلاح بسته شده و کسی نمی‌تواند برای شما کامنت بگذارد.

بستن کامنت در اینستاگرام

خب! تا اینجا ما اصطلاحاتی رو بررسی کردیم که داخل خود نرم افزار اینستاگرام وجود داشتند. در این قسمت قصد داریم اصطلاحاتی که شکل عامیانه به خود گرفته‌اند و بر حسب کاربردهای مختلف به وجود آمده‌اند را به شما معرفی کنیم.

کپشن (caption) چیست؟

کپشن به صورت کلی به نوشته‌ای می‌گویند که زیر یک عکس در کتاب، روزنامه یا برنامۀ تلویزیونی آورده می‌شود. در اینستاگرام نیز به نوشته‌ای که در توضیح عکس می‌آورید کپشن (caption) می‌گویند. در وبلاگ دیدوگرام مطلبی با نام چگونه کپشن جذاب برای پست‌های خود بنویسیم وجود دارد، که می‌توانید آنرا بخوانید.

ربات اینستاگرام چیست؟

ربات اینستاگرام یک برنامه یا نرم افزار است که در نقش پیج شما، به سراغ آدم‌هایی می‌رود که احتمالاً به پیج شما علاقه‌مند هستند برای آنها کامنت می‌گذارد، لایک و فالو می‌کند تا در مقابل آنها نیز شما را لایک و فالو کنند. به این ترتیب شما می‌توانید تعداد زیادی فالوورهای واقعی داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر در مورد ربات اینستاگرام می‌توانید به مقالۀ ربات اینستاگرام چیست و چگونه کار می‌کند، مراجعه کنید.

بیزینس پروفایل (Business Profile) چیست؟

صفحه تجاری (یا همان Business Profile) اینستاگرام مخصوص کسانی است که قصد استفاده تجاری از اینستاگرام را دارند. یعنی تمام کسانی که به دنبال کسب درآمد از اینستاگرام هستند. با ایجاد یک بیزینس پروفایل، شما به امکانات ویژه‌ای در بخش مدیریت صفحه خود دسترسی خواهید داشت. امکاناتی که می‌توانند به فروش بیشتر شما کمک کنند و کاربران عادی اینستاگرام، به آنها دسترسی ندارند. جهت اطلاعات بیشتر در مورد بیزینس پروفایل می‌توانید به مقالۀ راهنمای کامل استفاده از بیزینس پروفایل اینستاگرام مراجعه کنید.

اصطلاحات متداولی که فقط در مورد اینستاگرام استفاده می‌شود

F4F چیست؟

این اصطلاح مخفف Follow fo Follow  می‌باشد. این اصطلاح زمانی استفاده می‌شود که بخواهید بگویید اگر شما را فالو کنند، شما نیز آنها را فالو می‌کنید.

L4L چیست؟

این اصطلاح مخفف Like for Like است. در حقیقت با استفاده کردن از این اصطلاح شما به دیگران می‌فهمانید که چنانچه پست شما را لایک کنند، شما نیز در پاسخ آنها را لایک خواهید کرد.

S4S چیست ؟

اینم مخففه Shout For Shout  است. این عبارت به این معناست که هر کس شما را فالو کرده، شخص مورد نظر شما را هم فالو کند. در حقیقت شما از پیج شخص مورد نظر اسکرین شات می‌گیرید و در پیج خودتان قرار می‌دهید و فالوورهای خود را ترغیب می‌کنید که او را فالو کنند. در مقابل آن شخص همین کار را در مورد شما انجام می‌دهد.

Follow Back چیست؟

اگر کسی شما را فالو کند و شما نیز در پاسخ او را فالو کنید، به اینکار فالوبک می‌گویند.

Block چیست ؟

در صورتیکه نخواهید شخصی هیچ نشانه‌ای از پیج شما ببیند (از قبیل خود پیج، فعالیت‌های شما و …) و در اصطلاح بخواهید او را از صفحۀ مجازی خود حذف کنید، به راحتی می‌توانید او را بلاک کنید.

Report چیست و چه کاربردی دارد ؟

با ریپورت کردن کسی به اینستاگرام اخطاری دادید که این شخص فعالیت غیر مجازی دارد. زمانی که تعداد ریپورت‌های کسی ۱٫۵ برابر فالورهای پیجش شود، آن پیج توسط اینستاگرام بسته می شود. البته با گذاشتن کامنت انگلیسی می‌توان از بسته شدن جلوگیری کرد. هر کامنت انگلیسی سه ریپورت را از بین می برد.

Spam 4 Spam چیست؟

بعضی ها به این مورد comment for comment یا C4C  هم می‌گویند . از این روش برای افزایش کامنت‌ها استفاده می‌کنند. روش کار به این صورت است که شما زیر پست کسی چندین کامنت می‌گذارید و و او هم در پاسخ چند کامنت برای شما می‌گذارد. این روش بیشتر به درد کسانی می‌خورد که ریپورت شده‌اند.

و در نهایت

اگر شما بخواهید آشنایی پایه‌ای و ابتدایی با اینستاگرام پیدا کنید، این مقاله برای شما بسیار مفید است. اگر در ادامه قصد دارید در اینستاگرام بیشتر دیده شوید و کسب‌وکار خود را در اینستاگرام رونق دهید می‌توانید سایر مقاله‌های وبلاگ ما از جمله ربات افزایش فالوور اینستاگرام چیست و چگونه کار می‌کند را بخوانید.

 

 


در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه

آیا این مطلب را دوست داشتید؟به اشتراک بگذارید


168 نظر


 • غزاله

  بسیار عالی

  • سمیرا سرباز

   ممنون

 • احمد

  با سلام مجدد،ببخشید هرکاری می کنم ویو برای من نمیاد فقط پسندهارو نشون میده دوستامم تا پست ویدویی میزارم با تخمه اول تا آخرشو میبینن.باید توی تنظیمات چیزی رو فعال کنم؟

 • احمد

  سلام،ویو فقط برای گوشی های آیفونه یا برای اندروید هم هست،لطفاً درمورد ویو کامل توضیح بدید،تشکر.

  • عباس صادقی

   سلام، خیر برای هر دو کاربران سیستم عامل اندروید و ios هست. بعد از اینکه کاربری پست‌های ویدئویی رو مشاهده کرد و ۱۰ ثانیه اول گذشت برای اون پست ویو حساب میشه.

 • Niayesh

  سلام ی پیج تو اینستاگرام هست که قبلا با هم چت میکردیم ولی الان یک روزه میزنه instagrammer ب جای ای دیش این به چه معنی؟

  • عباس صادقی

   سلام،
   دیلیت اکانت کرده.

 • مصطفی

  سلام .لطفا راهنمایی کنید چطور میتونم عکس های یه پیچ رو که دوس ندارم وخودم فالو نکردم رو تو صفحه اصلی حذف کنم.

  • عباس صادقی

   سلام،
   تو صفحه اصلی فقط پست‌هایی نشون داده میشه که اون افراد یا هشتگ‌ها رو فالو کرده باشید. ممکنه تبلیغات باشه که بهتون نشون داده میشه.

 • fati

  بسیار عالی و کامل بود مرسی

 • Sheyda

  برای دنبال کردن میزنیم و مینویسه درخواست شده است یعنی چی؟

  • عباس صادقی

   یعنی باید منتظر بمونید تا درخواست دنبال کردن رو بپذیره. تا زمانی که پذیرفته نشه نمیتونید پست‌های اون شخص رو ببینید.

 • Mahdi

  وقتی آیدی فردی رو تو اینستاگرام سرچ میکنیم و مینویسه کاربر اینستاگرام و ازون به بعد دیگه پیجش بالا نمیاد به چه معناست؟؟

 • امیر

  باسلام وخسته نباشیدخواستم بدونم منظورازاینکه میگن ریپورت شدیم کامنت انگلیسی بزارین چیه واینکه کی ریپورت میکنه ودلیلش چیه وهمچنین خواستم بدونم کامنت انگلیسی باچه محتوایی نیازه بزارن..باتشکر

  • عباس صادقی

   سلام،
   ریپورت شدن بخاطر نقض قوانین و گزارش‌های ارسالی هست.
   گذاشتن کامنت انگلیسی هم فایده‌ای برای این کار نداره و یک اشتباه هست که کاربران فکر میکنن با این روش از ریپورتی خارج میشن

 • امیر

  سلام من یه فالوور دارم که امروز تو صفحش خواستم برم دیدم واسم نوشته فالو بک و صفحش باز نمیشه این یعنی چی؟ممنون

  • تیم پشتیبانی

   سلام، احتمالا بلاکتون کرده

 • سرور

  فن پیچ مثل کانال تگرام میمونه یا اکانت خود فرده

 • سرور

  فن پیچ مثل کانال تگرام میمونه یا اکانت خود فرده

 • جمشید

  سلام و عرض ادب
  همه توضیحات را کامل داشت
  ولی من دنبال معنی “ویو” بودم😢😢😢😢😄

  • تیم پشتیبانی

   سلام، ویو به تعداد کسانی که یک ویدیو رو دیدن میگن، بعد از ۱۰ ثانیه از تماشای یک ویدیو ویو حساب میشه.

 • Azar

  خیلی کامل وعالی بود ممنون اما یک سوال دارم اینکه من فالو از کسی نمیخواهم فقط دوست دارم تو فضای مجای عکسها ومطالب گفته شده را ببینم یا خصوصیات آدمهای دیگه را بشناسم اگر من فالوور نداشته باشم ایرادی داره؟؟

  • عباس صادقی

   سلام،
   میتونید اکانتتون رو خصوصی کنید و کسی هم درخواست داد قبول نکنید. فقط چیزهایی که دوست دارید رو فالو کنید.

 • Azar

  خیلی کامل وعالی بود ممنون

 • bano

  سلام خسته نباشید ببخشید یکی ازم خواس پیجمو بفرستم براش که توی پیج خودش تبایغ کنه چطور براش بفرستم

  • تیم پشتیبانی

   سلام، باید یک تصویر بفرستین. ارسال اطلاعات باعث دسترسی اون شخص میشه.

 • Masoudmori

  سلام ببخشید من میخواهم بدونم بدون اینکه وارد اینستاگرام شوم چه گزینه ای را باید فعال کرد تا مسیج موقعی ک می آید یا کسی لایو گذاشته به من خبر داده بشه

  • عباس صادقی

   سلام،
   باید تنظیمات اعلان رو چک کنید. از منوی settings> notifications

 • Pinar

  عالی بود ممنون👏👏👏👏

 • وحیده

  Refill در پنل اینستاگرام به چه معناست لطفا توضیح بدین

  • عباس صادقی

   پر کردن مجدد یک فرم.

 • زهره

  سلام
  از آموزش و مطالب بسيار دقيق و مرتب شما ممنون.

 • کیمیا

  سلام
  من به تازگی تو فالوورهام دیدم که زیر اسم بعضی از افراد زده following
  چرا اینجور شده؟من فکر کردم شاید اونا اسم منو سرچ کردن یا من سرچ کردم که اینجور شده
  کاش میشد عکس بفرسم براتون که متوجه بشید:(

  • عباس صادقی

   این نشون دهنده ارتباط هست. نشون میده که از دوستانی که شما فالو میکنید هم اون فرد رو دنبال میکنن.

 • سعید

  درود برشما
  مقاله مفیدی بود مدت یکساله اینستام بستست پسورد را دارم و حتی فول نام و یوزر نام را هم دارم ولی متاسفانه روی یوزر نام با ضربدر ایراد میگیره چندین بار جاشونم تغییر دادم ولی کار نمیکنه لطفا راهنمایی کنید البته درباره یوزر نام و فول نام هم ممنون میشم توضیحاتی بدید

  • عباس صادقی

   سلام،
   به جای یوزرنیم آدرس ایمیل یا شماره تلفن وارد کنید.

 • محمدکریمپور کاسین

  سلام خسته نباشد عالی

 • شیرین

  سلام ببخشید…اون نوشته ی پایین اسم در بیو اینستاگرام چیه و چه جوری میشه نوشت؟

  • عباس صادقی

   سلام، باید صفحه رو تجاری کنید.

 • شایی

  با درود
  از مقاله کاربردی و آموزنده شما سپاسگزارم.

 • Omid

  عالی .و.مفید… تشکر

 • Sevil

  سلام خسته نباشید منظورم از سینک در اینستاگرام چیه؟!

  • عباس صادقی

   سلام،
   منظور به‌روزرسانی هست. دریافت داده‌های جدید که شامل اعلان‌ها و پیغام‌های دایرکت میشه. اگر غیرفعال کرده باشید تا زمانی که وارد برنامه نشید اطلاعات به‌روز نمیشن.

 • محمد

  سلام منظور بک یا بک دادن به چه معناست بالا پیداش نکردم

  • عباس صادقی

   وقتی کسی شما رو فالو میکنه، اگر شما هم فالوش کنید به این حالت میگن «بک»
   یعنی شما هم همین رفتار رو متقابلا با کاربر داشته باشید.

 • علی

  عالی

 • بهرام ایرانفر

  متشکرم. مختصر و مفید بود و قابل فهم و ایتفاده

 • Roza

  سلام اطلاعاتتون عالی بود فقط ببخشید چجوری میتوانم فن پیج بزنم

  • عباس صادقی

   سلام،
   کافیه یک صفحه ایحاد کنید و اونو به یک فرد معروف اختصاص بدین.

 • مجتبی

  سلام
  یه سوال داشتم
  فرق impression و تعداد viwe برای پست فیلم در اینستا چیه؟
  مثلا viwe فیلم ۱۰ تا
  ولی impression تا۲
  چطور امکان داره؟

  • عباس صادقی

   سلام،
   impression یعنی تعداد نمایش پست توی فید اینستاگرام اما viwe یعنی تعداد بازدید و دیدن فیلم که اگر ۱۰ ثانیه از مدت دیدن فیلم بگذره به عنوان بازدید محاسبه میشه.

 • منم

  سلام کامل بود ولی فلاپ یعنی چی ؟؟ مثلا فن پیجا ک یه پست میذارن بعد کپشن مینویسن فلاپش نکنین 🙁

 • مهرداد بیجاری

  باسلام واحترام و عرض خسته نباشید وتشکر از شما برای این مقاله مختصر اما بسیار مفید،با خواهش استدعا دارم به همین شیوه ازصفر تا صد اینستاگرام راآموزش و توضیح دهید.
  سپاسگزارم

  • الینا الله بیگی

   سلام حالتون خوبه؟ ممنونم از نظرتون و اتفاقا یه ای بوک کامل در همین مورد در دست تهیه داریم که ان شالله تا یه ماه تموم میشه

 • .....

  پس فلاپ چیه؟؟من خیلی دیدم

 • saeed

  چطور میتونم فعالیت هایی ک تو اینستا دارم برای بقیه یا شخص خاصی تو قسمت فالویینگ نمایش داده نشه؟

  • عباس صادقی

   سلام،
   نمیشه این مورد رو غیرفعال کرد.

 • شهریار

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  ممنون از مطالب مفیدتون
  معنی اصطلاح FRIYAY که در استیکر های استوری هست چیه؟

  • عباس صادقی

   اگه منطورتون friday هست یعنی روز تعطیل و جمعه.

 • رضا

  سلام من تو استوری نمی تونم عکس بزارم همش خطا میزنه ولی ویدیو و تایپ و میتونم مشکل از کجاست

  • عباس صادقی

   سلام، چه خطایی میده؟

 • هادی

  سلام.موقعی که یک پیج حساب خصوصی دارد، را سرچ می کنیم در زیر پیج آن یکسری پیشنهاد فالوور را می دهد.این افراد از فالور ها و دنبال کننده صاحب حساب خصوصی است یا چیز خاصی نیست.بعنوان مثال یکسری افرادی هستند که جزو فالور شماست و برخی دیگر از دوستان صاحب حساب خصوصی و مرتبا هم عوض می شوند و بعضی ها هم ثابت هستند.آیا صاحب حساب خصوصی در حال فعالیت با آنهاست ؟نمی دانم منظورم را توانستم برسانم یا خیر..ممنون می شوم در همینجا یا ایمیل بهم پاسخ دهید.

  • عباس صادقی

   سلام،
   خیر این پیشنهادات بر اساس رفتاری که شما دارید و افرادی که مشترکن دنبال میکنید به شما داده میشه.

 • محمد

  سلام
  علامت🦁 در اینستاگرام به جه معنی است؟

  • آیلار رزاقی

   معنی خاصی نداره

 • بیژن

  سلام. تفاوت لایک با ویو که پست همون میخورن چیست؟ ممنون

  • آیلار رزاقی

   سلام ویو تعداد بازدید از پست شما را نشون میده. اما تعداد لایک کسایی رو به شما نشون میده که پست شما را لایک کردند. مثلا ممکنه ۵۰ نفر پست شما را ویو یا بازدید کرده باشند اما فقط ۱۰ نفرشون اونو لایک کرده باشند.

 • سبحان

  سلام خسته نباشید من یه مشکل در بیزینس پرفایل داشتم و صفهحه ام لغو شده چه طور میتونم به صفحه خودم برگردم

 • محسن

  منظور از این که زیر پیج خود مینویسن rel❤💍 و این علامت ها میزارن چیه؟ ممنون میشم جواب بدین

  • عباس صادقی

   یعنی این فرد با کسی در رابطه دوستی هست 😀

 • شاه امیر

  عالی بود & کامل
  مرسی

  • آیلار رزاقی

   خیلی ممنونم ازتون

 • عابد

  سلام 👈♥👉 در بیو چه معنایی میدهد؟

  • آیلار رزاقی

   حتما قلبشون رو به کسی داده‌اند! :)))

 • f

  سلام بزرگوار بابت راهنماییتون و اصطلاحات کاربردی راجعه به اینستاگرام ازتون کمال تشکر رو دارم واقعا عالی بود استفاده بردیم ☺

 • ali faghih

  سلام.تو قسمت home اینستاگرام فقط پست های کسانی که فالو کرده باشیم دیده میشن؟؟برای من پیج های عربی که فالو نکردم میان وهرچی بلاک میکنم باز پیج دیگه ای اضافه میشه.اگه میتونید راهنمایی کنید ممنون

  • عباس صادقی

   سلام، بله
   این پست‌ها تبلیغات اینستاگرام هست که بهتون داره نمایش میده.

 • رها

  شات چجوری میخوام کسیو شات کنم

  • عباس صادقی

   سلام، بسته به مدل گوشی که دارید فرق میکنه. باید برای گوشی خودتون سرچ کنید که اسکرین شات رو چطور بگیرید. معمولا با دکمه پاور و دکمه کم کردن صدا شات میشه گرفت.

 • Mostafa

  کسی رو ریپورت کردی و اینستاگرام پیجشو حذف کرده . ایا اسم ایدیش تا ابد ثبت میمونه. نمیشه کسی دیگه ای از اون استفاده کنه . خودم با یکی اینکارو کردم . پیج یارو استفاده نمیشد . بعد یه مدت حذف شد .ولی الان ایدیشو میزنم واسه خودم جواب نمیده 😑

  • عباس صادقی

   سلام،
   تو این حالت صفحه غیرفعال میشه و به حالت تعلیق میره. امکان استفاده تا زمانی که حذف بشه فراهم نیست.

 • امیر

  سلام.چجوری میشه کاری کرد بقیه لایک کردن و دنبال کردنم رو تو قسمت فالوینگ نبینن.ممنون میشم راهنمایی کنید

  • عباس صادقی

   سلام،
   این کار رو نمیشه انجام داد.

 • جواد محمودیان

  خیلی متشکرم کمک زیادی کردید محفوظ باشید

 • نگین

  سلام . اگه کسیو و بلاک کردیم ایا پیامهای خصوصی که برایش فرستاده بودیم هم پاک میشود. تکلیف پیامهای خصوصی رد و بدل شده در وضعیت بلاک چیست؟ ممنونم.

  • عباس صادقی

   سلام،
   بله پیغام‌ها هم پاک میشن.

 • Bahar

  من کسی رو موت کردم بعدش آن موت کردم اما پستارو برام نمیاره

  • آیلار رزاقی

   می‌تونید از گزینه turn on notification استفاده کنید.

 • نگار

  من همشو یاد داشتم فقط قسمتای اخرو نمیدونستم ولی خیلی واضح همه چیزو توضیح داده بودین ممنون☻

 • Mstfw

  در مورد ریچ و اینترکشن و چیزایی ک وقتی اکانتو ب بیسنز اکانت تغییر میدیم و اصطلاحاتش توضیحی بدین لطفا.!

 • مهاجر

  پیج قبلیم خارج شدم وقتی خاستم وارد شم پسورد رو فراموش کردم و به اشتباه یه اکانت دیگه ساختم الان هرکاری میکنم دورست نمیشه چکار کنم

 • رویا

  فلاپ کردن،فلاپ شدن یعنی چی؟

 • R

  سلام یکی توو اینستا دائم ریکوئست میده چیکارش کنم دیگه اثری ازش نباشه؟ من اطلاعاتم خیلی پائینه راهنمایی کنین مرسی

  • سمیرا سرباز

   سلام، بلاک کنید. رو پروفایلش برید اون سه نقطه بالا رو بزنید و بعد Block

 • علی

  دیس شدن پیج یعنی چی

 • Soheyl

  معنی کامنت های که به مخفف مینویسن چیه مثلاgz ga gm gn کلا

  • سمیرا سرباز

   gn یعنی good night یا شب بخیر
   gm یعنی good morning یا صبح بخیر
   اون دوتای دیگه رو نمیدونم

 • parisa

  ببخشیدخواستم بدونم منظورازاکانت اینستاگرام چیه؟

  • سمیرا سرباز

   سلام، یعنی حساب کاربری اینستاگرامتون با یک یوزر نیم منحصر به خودتون . مثلا didogramco یه اکانت اینستاگرامه

  • zohadehghani

   یوزر نیم چیه؟؟؟

  • عباس صادقی

   نام کاربری یا همون id اینستاگرام

 • علیرضا

  چطوری میتونم ویو پستم رو ببینم

  • آیلار رزاقی

   در تنظیمات صفحتون، از روی لایک برش دارید و روی ویو تنظیمش کنین و یا از قسمت insight صفحتون ببینین

 • Captain_aliw

  سلام suggested تو قسمت اکسپلورر یعنی کسایی که از پیجتون دیدن میکنن بدون اینکه شمارو فالو کنن آیا؟ من پیجم قفله ولی خب تو قسمت سرچ بعضی از اشخاصی که قبلا برام مهم بودن میان بصورت suggested . قسمت پاک کردن تاریخچه سرچ ها رو هم میزنم باز این اشخاص میان ولی بقیه پاک میشن

  • آیلار رزاقی

   اینستاگرام به خاطر سپرده که شما صفحه این افراد رو چک کردید یا قبلا دوستتون بودن و یا دوستهای مشترکی دارید.

 • آيدا

  سلام خسته نباشيد
  فلاپ يعني چي؟

  • آیلار رزاقی

   دوست عزیز همچین اصطلاحی وجود نداره تا جایی که من میدونم

 • loren

  این که بعضیا میگن مثلن این پست منو ۳۰ نفر سیو کردن از کجا میفهمن؟

  • عباس صادقی

   از روی آیکون ذخیره یا بوکمارک پست. که سمت راست هر پست نمایش داده میشه.

 • loren

  فلاپ چیه مینویسن ؟

 • زهرا

  سلام معنی فن پیج در اینستاگرام ینی چی؟

  • عباس صادقی

   سلام،
   فن پیج یعنی اینکه شما یک اکانتی بسازی که به صورت هوادار بودن برای یک شخص معروف هست. مثل بازیگران و خوانندگان

 • زهرا

  سلام معنی فن پیج در اینستاگرام چیست؟

  • آیلار رزاقی

   یعنی صفحه ای که توسط طرفداران یک نفر یا یک برند یا یک گروه موسیقی ایجاد شده

 • عليرضا

  سلام، ممنون از اطلاعات مفيدي كه زحمت كشيديد،
  اگر بخواهيم هيچ كس فعاليت ما را نبيند (منظور اينكه ما چه كساني را تازگي دنبال كرده ايم و …) چه راهكاري هست؟

  • عباس صادقی

   سلام،
   راهکاری وجود نداره.

 • مریم

  سلام. وقتتون به خیر.ببخشید میخواستم بدونم وقتی تو اینستاگرام بر روی قسمت فالووینگ میریم دو تا زبانه باز میشه یکی افراد،یکی هم هشتک،بعد قسمت زیر افراد یک سری پیج معرفی شده ،میخواستم بدونم بر چه مبنایی معرفی میشه؟ حتما از این پیج ها بازدید شده یا رو چه اساسی معرفی میشن؟ممنونم

  • آیلار رزاقی

   الگوریتم خاصی نداره. احتمالا با اونها کانکشن و دوستهای مشترک دارید

 • Ahmad Ghorbani

  من خیلی Follow back زیادی دیده بودم ولی اهمیت نمیدادم که چیه.ولی تو مطالب دیدم و کلی خندیدم.کلا چیز بی مزه ای بود.الینا خانوم از شما ممنون به جز این یکی بعضی مطالب برام مفید بود ممنون.

  • aylar

   ممنونم. منظورتون از اینکه follow back بی مزه بود دقیقا چیه؟ خب این هم یکی از اصطلاحات اینستاگرامه دیگه!

 • اشكان

  من دوتا پيج اينستاگرام دارم خواستم بدونم راهى هست كه هر دوتاشو يكى كنم و فالوورهاى اون پيج رو بريزم رو اين يكى پيجم؟ممنون ميشم جواب بديد

  • سمیرا

   سلام اشکان جان، خیر چنین کاری ممکن نیست.

 • مژگان

  میشه پیام دایرکت و پاک کرد؟کامنتارو چی؟شخصی که انفالو شده بازم عکس های پیجو میبینن؟میشه کاری کرد همه عکسای اینستا باز نشه؟

  • aylar

   بله دایرکت رو میشه پاک کرد. دستتون رو روش نگه دارید و گزینه unsend message رو بزنید. کامنتها رو هم میشه پاک کرد. اگر صفحتون باز باشه میتونه ببینه. د نمیشه یک سری عکسها باز شه یکسری نه

 • علی بیک

  لطفا منظور از پی ام دادن رو باواباواسم ارسال کنید. ممنون

 • مهسا

  سلام وقتتون بخیر میخاستم بدونم عبارت following که زیر بعضی از فالوورام توی لیست follwers میاد چیه؟؟؟
  چون فقط برای یه عده هست

  • aylar

   یعنی شما هم اونها رو فالو کردین و فالویینگ شما هستن اون افراد

 • اهورا پارسی

  سلام :
  ممنون از لطف و زحمات شما.
  امیدوارم همیشه در کنار خانواده محترم و عزیزان شاد و سلامت و در تمام مراحل زندگی موفق و پیروز باشید 🙏

 • صفورا شعبانزاده

  سلام سرکار خانم الله بیگی عزیز
  وقت بخیر و خداقوت
  بسیار عالی و با زبان شیوا و روان توضیح فرمودید
  خیلی موثر بود
  سپاسگزارم و موفق باشید

  • aylar

   ممنونم از شما. شما هم موفق باشید

 • محمد

  مطالب مفیدوبه زبان ساده بود.سپاس از مطالبتون.

  • aylar

   خیلی ازتون ممنونم

  • الینا الله بیگی

   خواهش می کنم

 • مهرشاد

  سلام معنی back در اینستاگرام چیه

  • aylar

   احتمالا منظور شما فالو بک است. یعنی زمانی که کسی را فالو میکنید او هم شما رو فالو کنه

  • الینا الله بیگی

   یعنی فعالیتتون را یک مرحله عقب می بره، هر کاری که کردید رو

 • mohammad

  ویو در انستاگرام چیه ؟

  • aylar

   یعنی چند نفر ویدئوی شما را دیده‌اند

 • مهناز

  خیلی عالی و آموزنده 👍

 • Tanaz

  عالی بود الینا جون مرسی

 • Nafas

  سلام
  ببخشیدمعنیTabدراینستاچیست

  • الینا الله بیگی

   tab به مهنی پنجره است.

 • محمد

  عالییییییی

  • الینا الله بیگی

   ممنونم

 • محمد حسین

  مطالب کوتاه و بسیار مفید است دستتون درد نکند خانم بیگی

 • سحر

  سلام خسته نباشید
  وقتی یک کامنت رو لایک میکنیم به صاحب پست هم اطلاع داده میشه یا فقط کسی که کامنت گذاشته به اون اطلاع داده میشه؟

  • aylar

   به صاحب پست اطلاع داده نمیشه.

 • ابوالفضل رزاقی

  با سلام خیلی ممنون مفید بود

 • فرهاد... م...

  سلام و درود بر شما. توضیحات مفید و کاملی بود.
  ????????????

 • یونس

  اینم مخففه Shout For Shout است. این عبارت به این معناست که هر کس شما را فالو کرده، شخص مورد نظر شما را هم فالو کند. در حقیقت شما از پیج شخص مورد نظر اسکرین شات می‌گیرید و در پیج خودتان قرار می‌دهید و فالوورهای خود را ترغیب می‌کنید که او را فالو کنند. در مقابل آن شخص همین کار را در مورد شما انجام می‌دهد.

  • الینا الله بیگی

   ممنونم.

 • صبا

  سلام منظورتون از این که میتونن فعالیت هامون رو ببینن چی بود؟یعنی اینکه مثلا نام چه کسانی رو سرچ کردیم یا چه لایو هایی رو مشاهده کردیم چه پستایی رو لایک کردیم و….تمام اینها برا فالو کننده هامون و کسانی که فالوشون کردیم قابل مشاهدس؟؟؟؟پس فضای شخصی و حریم خصوصی نداریم؟!

  • الینا الله بیگی

   سلام لایکها و کامنتهاتون برای فالوورها مشخص میشه

 • سهراب

  سلام، من ۲ تا حساب تو ابنستاگرام دارم، چی جوری میتونم یکیشو حذف کنم؟
  ممنون از زحماتتون ?

  • الینا الله بیگی

   سلام. برای این کار باید از صفحه وب اینستاگرام (از طریق مرورگر وب) وارد حسابتون بشید. بعد ادیت پروفایل رو بزنید و Temporarily disable my account را انتخاب کنید.

 • javad

  سلام . ببخشید معنی اوکب یعنی چی؟؟؟؟؟

  • آیلار رزاقی

   با سلام.
   احتمالا منظور اوکی بوده است که به دلیل کنار هم بودن حروف “ب” و “ی” ، اشتباه تایپ شده.

 • Maede

  معنی mood در اینستا چی میشه

  • آیلار رزاقی

   با سلام.
   ثبت کردن “mood” در استوری نشاندهنده احساسات فرد مورد نظر است. مثلا اگر روی یک تصویر بارانی استیکر مود ثبت شود به این معنی است که در آن لحظه او حس و حال بارانی دارد و احساساتش را بیان میکند.مود به معنی احساسات و حالات است.

  • nika

   در لیست فالور یا فالوینگ اینیستاگرام زیر اسماشون نوشته شده البته بعضیاشون دنبال کردن این به چه معنی میباشد؟

  • عباس صادقی

   یعنی این فرد توسط افرادی که نشون میشه دنبال شده.

 • ریحانه

  چجوری میشه کسی ک بلاکت کرده رو بلاک کرد؟

  • الینا الله بیگی

   کسی که بلاکتون کرده باشه را نمیشه بلاک کرد.

 • علی

  سلام
  ضمن تشکر از شما که زحمت آموزش هایی در این فضا ایجاد کردید که همه بتوانند با زبان و روش ساده استفاده کنند .ارادتمند شما هستم.موفق باشید.

  • الینا الله بیگی

   خیلی ممنون علی جان

  • zohadehghani

   سلام..میشه بگین چطور میتونم بفهمم دیدگاهم ارسال شده؟اخه وقتی ارسال رو میزنم چیزی نمینویسه و صفحه قبلی باز میشه…

  • بهنام

   سلام تو اینستا به یک مشگلی برخوردم ازتون کمک مخواستم